FC Interin seuralegendalta suoraa puhetta Shefki Kuqin ajasta – antoi myös Turun derbyyn romanttisen ennustuksensa
Kuva: Juha Tamminen
FC Interin kapteenina kymmenen vuotta toiminut Henri Lehtonen lopetti peliuransa viime kauden päätteeksi, kun seura ei tarjonnut vasemmalla laidalla viihtyneelle 37-vuotiaalle pelaajalle enää jatkosopimusta. Lehtonen on löytänyt uuden työn ammattilaisjalkapallon jäätyä syrjään.
– Olen myyntiedustaja Metaplan Oy:ssä. Kauppa käy ihan hyvin. Täällä Turussa on aika hyvä rakennusbuumi meneillään, Lehtonen kertoo tyytyväisenä SuomiFutis-sivustolle.
Kentällä ikiliikkujana tunnettu vasuri on jatkanut pelaamista Nelosessa Jyrkkälän Tykkien riveissä, jossa hän on viimeistellyt kuusi osumaa yhdeksässä ottelussa.
– Menin jo talvella treenaamaan heidän kanssaan. Meillä on kiva porukka, jolla on hyvä asenne. Viimeiset viisi peliä olen pelannut keskikentän keskellä ja tehoja on tullut ihan hyvin.
Lehtonen on pystynyt välttämään suuremmat ikävän tunteet Veikkausliigaa kohtaan, vaikka hän on ollut tuttu näky Interin peleissä katsomossa.
– Yllättävän vähän olen kaivannut niihin peleihin. Kausi loppui silloin lokakuussa ja uusi työni alkoi heti marraskuussa, joten siinä ei ehtinyt jäädä murehtimaan asioita. Minun pitäisi ehdottomasti pelata tasoni puolesta vielä siellä, mutta en ole halunnut antaa sille ajatukselle valtaa.
Lehtoselle ei tullut kauden jälkeen sopimustarjouksia muista liigajoukkueista.
– Odotin ehkä itsekin vähän, että niitä olisi tullut. Ei varmaan tässä tilanteessa kukaan lähtenyt yrittämään, koska oli aika selvää, että päätän urani Interissä. Minulle ei olisi sopinutkaan reissuhommat vuodeksi tai pariksi, koska minun piti ajatella vaimoani ja lapsia. Nyt on vaimon vuoro saada panostaa uraansa.
Interin pelaaminen Veikkausliigassa ei ole vielä täysin vakuuttanut turkulaista, vaikka meno Suomen Cupissa päättyi voittojuhliin.
– Toki seurassa on ollut aika tuulista viime kausina, joka ei ole helpottanut tekemistä, Lehtonen viittaa muun muassa useisiin valmentajavaihdoksiin.
Suuri valmentajamuutos
Merkittävin muutos tapahtui, kun vuosikymmenen seuraa valmentanut Job Dragtsma astui sivuun päävalmentajan paikalta ja vetovastuun otti Shefki Kuqi. – Dragtsma osasi antaa vapautta tietyille pelaajille. Shefkin pelissä kaikki olivat liian sidottuja siihen omaan rooliinsa. Peleissä ei ollut enää kotoisa olo. En tuntenut olevani kentällä oma itseni. Siinä oli paljon tällaisia asioita silloin, Interin seuraikoni kertoo. (Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.)
Joko derbyssä on Interin aika?
Interillä on edessään keskiviikkona Turun derby, kun joukkue mittaa paremmuuttaan paikallisvastustaja Turun Palloseuraa vastaan. Kauden ensimmäisessä kohtaamisessa TPS oli etevämpi luvuin 2-1, ja otti silloin tähän mennessä kauden ainoan voittonsa Veikkausliigassa. – Jouduin kuuntelemaan sen pelin vain radiosta, mutta tällä kertaa näen ottelun, kun menen ISTV:n lähetykseen asiantuntijaksi. Viimeisimmissä derbyissä TPS on ollut taktisesti vahvempi ja riisunut Interin aseista, vaikka heillä on heikompi miehistö. Toivon, että Interin valmennus saa tähän nyt jonkun muutoksen ja osoittaa taktista osaamista. Lehtonen pelasi urallaan lukuisia paikalliskamppailuja, mutta paras muisto hänellä on Turun derbyistä ajalta, jolloin hän itse seisoi vielä kentän laidalla vuonna 1996. Se oli kaikkien aikojen ensimmäinen Interin isännöimä derby, jolloin paikan päälle vanhalle Kupittaalle kerääntyi 8 200 silmäparia. (Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.)
LUE MYÖS:
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Liverpoolissa kuohuu! Mohamed Salah vuodattaa: ”Minut on heitetty bussin alle”
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- 20-vuotias laitapakki AC Milanin haaviin – ”Kolumbialle yksi viime vuosien merkittävimmistä siirroista”
- Jaro täräytti entisen maajoukkuepelaajan hankinnan
- Jäikö Cristiano Ronaldo kiinni valheesta?
- Sergio Ramos jatkaa uraansa
- Joel Pohjanpalolla kahden maalin ilta, taas
- FC Hakan kotikentän päätykatsomo tuhoutui tulipalossa
- Cristiano Ronaldo soitti yllättäen Donald Trumpille
- Haastattelu: Rodolfo Lippo kiinnostunut edustamaan Suomea maajoukkuetasolla
- Entinen Al-Nassr-pomo kertoo, millä tavoin Cristiano Ronaldo hankittiin
- Lionel Messi ja Inter Miami voittivat mestaruuden
- Yksi kommentti ajoi Lionel Messin raivon partaalle