Hiipunut huippulupaus valitsi uudeksi seurakseen AC Milanin
Kuva: Getty Images
Espanjalaista jalkapalloa seuraavat ihmiset muistavat varmasti parin vuoden takaa, Barcelonan organisaatiossa pelanneen, Alen Halilovićin.
Halilović, 22, oli kaikkien suurseurojen huulilla. Kroatialaistaituri on yhä kotimaansa pääsarjan nuorin maalintekijä ja A-maajoukkueen nuorin debytantti.
Barcelona kiinnitti Halilovićin riveihinsä viisivuotisella sopimuksella keväällä 2014. Katalonialaisseuran kannattajat olivat innoissaan hentorakenteisesta keskikenttäpelaajasta, joka eteni mielellään pallon kanssa kymmeniä metrejä harhauttaen matkalla vastustajia huvikseen, kuten Barcelonan pitkäaikainen ykköstähti Lionel Messi.
Halilović vietti kuitenkin valtaosan ajastaan Barcelonassa seuran kakkosjoukkueessa ja esiintyi Blaugranan edustusmiehistössä vain kerran. Hän keräsi kauden verran pääsarjakokemusta Sporting Gijónin paidassa, mutta Barcelona päätyi myymään hänet saksalaiseen HSV:hen. Sopimukseen sisällytettiin 10 miljoonan euron takaisinosto-optio, jota ei käytetty.
Hampurissa sairastupa ja vaihtopenkki tulivat kuitenkin Halilovićille tutummaksi kuin vastuu viheriöllä, ja hänet lainattiin jo seuraavassa siirtoikkunassa La Ligan Las Palmasiin 18 kuukauden sopimuksella. Las Palmasilla oli mahdollisuus hankkia kroatialaisnuorukainen omakseen tänä kesänä, mutta diiliä Espanjaan ei syntynyt.
Nyt Halilović on valinnut uudeksi seurakseen Italian Serie A:n nukkuvan jätin AC Milan. Milanolaisseura kertoo verkkosivuillaan, että Halilović on allekirjoittanut sen kanssa kolmevuotisen sopimuksen.
Halilović on viimeksi pelannut Kroatian A-maajoukkueessa toukokuussa 2016 ystävyysottelussa. Joko on aika nousta takaisin parrasvaloihin?
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Itävallassa melkoinen yllätys: tennistähti vaihtaa mailan nappulakenkiin
- Mark van Bommel MM-kisajoukkueen peräsimeen
- KOK: Fifan ja Donald Trumpin touhuja ei tutkita
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Sinnikäs Jaro kukisti SJK:n kutkuttavassa paikallisottelussa
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Kuka ansaitsee Ballon d’Orin? Luis Figo nimesi oman suosikkinsa
- Jürgen Klopp latasi suorat sanat saksalaismedialle: ”Lähden heti, jos…”
- Luka Modrićin ura jatkuu!
- Lähteet: MM-kultaa voittanut saksalaislegenda palaa maajoukkueeseen
- Jürgen Klopp kertoi suunnitelmansa – näin Saksasta tulee jälleen voittava joukkue
- Lauantai oli synkkä päivä Veikkausliigan kärkihaastajille
- Jättisiirto: Hollannin laituri hurjalla siirtosummalla eksoottiseen liigaan
- Tässäkö on MM-kisatähden seuraava seura? Neuvottelut käynnissä
- HJK vahvisti erittäin nimekkään lainahankinnan
- Italian päävalmentajaksi yksi kärkihakija – ura laskussa