Viime aikoina pelinsä uomiin saanut FC Inter on tiedottanut neljän sopimuspelaajansa optiovuoden käytöstä. Ensi kauden kattavat jatkosopimukset saivat Arttu Hoskonen (21), Daniel Kamy (22), Mikko Kuningas (21) ja Lassi Viholainen (19).

FC Inter Turku

@FCInterTurku
Arttu Hoskonen, Daniel Kamy, Mikko Kuningas ja Lassi Viholainen nähdään sinimustassa paidassa myös ensi kaudella!

Inter on käyttänyt näiden pelaajien optiot ja näin ollen nelikon sopimukset kattavat myös kauden 2019. Lue lisää 👉 fcinter.fi/uutiset/2018/0… #fcinterturku

– Halusimme ehdottomasti käyttää näiden nuorten pelaajien optiot, koska jokainen heistä on pelannut tällä kaudella hyvin ja mikä tärkeintä, jokaisen kohdalla on tapahtunut kehittymistä heidän saatuaan vastuuta kentällä, Interin tekninen johtaja Vesa Mäki kommentoi seuran kotisivuilla.

Interillä on nyt koossa kaikkiaan kymmenen kauden 2019 kattavaa pelaajasopimusta.

Jatkosopimuksesta tiedotti torstaina myös Ilves. Tamperelaisryhmässä jatkaa 2+1 -vuotisella sopimuksella 23-vuotias seuran oma kasvatti, keskuspuolustaja Tatu Miettunen.