Palaako Ajax Mestarien liigaan? – Jari Litmanen varoittaa: ”Juhlintaa ei voi vielä aloittaa”

Kuva: Getty Images
Ajaxin kautta aikojen suurimpiin pelaajiin kuuluva Jari Litmanen muistuttaa, ettei amsterdamilaisseuran kannattajien kannata aloittaa juhlintaa – vielä.
Ajaxilla on loistava mahdollisuus palata Mestarien liigaan tiistai-iltana, kun joukkue kohtaa Ukrainan Kiovassa paikallisen Dynamon. Karsintojen viimeisen kierroksen ensimmäinen osaottelu Amsterdamissa päättyi 3-1 Ajaxille. Ajax on viimeksi pelannut Mestarien liigan lohkovaiheessa kaudella 2014-15.
– Ajax ansaitsi hyvällä pelillään loistavat lähtökohdat toiseen otteluun. Mutta juhlintaa ei voi vielä aloittaa. Kiovan Dynamo on kova joukkue, varsinkin kotonaan. Lähtökohta on tosiaan hyvä, mutta yksi ottelu on pelaamatta, Litmanen kertoo SuomiFutis-sivustolle.
– Ajaxin pitää hoitaa kunnialla tämä toinen peli. Joukkueessa on nyt mukana vähän enemmän kokemusta ja siitä on apua tällaisissa tilanteissa.
Ajax on viime vuodet tunnettu ryhmänä, joka on yksi maailman kiinnostavimmista joukkueista suurseurojen kykyjenetsijöiden silmin. Kun pelaaja lyö Ajaxissa läpi, useimmiten lähtö tulee nopeasti.
– Se on nimenomaan näin. Mutta juuri nyt Ajax on hyvä sekoitus nuoria lahjakkuuksia ja kokemusta. Klaas-Jan Huntelaar tuo paljon kokemusta ja johtajuutta. Lasse Schöne on palvellut seuraa jo pitkään ja Daley Blind palasi kasvattajaseuraansa tälle kaudelle, Litmanen miettii.
– Esimerkkeinä nämä mainitut pelaajat ovat tottuneet pelaamaan isoilla panoksilla. Nyt panokset ovat todella suuret. Paikka Mestarien liigassa olisi todella tärkeä asia niin Ajaxille kuin hollantilaiselle jalkapallolle.
Kiovan Dynamon ja Ajaxin välinen ottelu näytetään suorana lähetyksenä C More Sport 2 -kanavalla ja C More -suoratoistopalvelussa Tuomas Virkkusen hehkutuksessa. Ottelu alkaa 21.45. Illan muut Mestarien liigan play-off -ottelut ovat Dinamo Zagreb-Young Boys sekä AEK Athens-Vidi.
Kaikki Mestarien liigan ja Eurooppa-liigan ottelut suorina lähetyksinä C Moren suoratoistopalvelussa cmore.fi.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hälytyskellot soivat, kun Ruotsin syöksykierre jatkui maanantaina Kosovoa vastaan
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Mestarien liiga -seuralta yllätysvärväys päävalmentajan paikalle
- Brasilia kopioimassa sivun Argentiinan pelikirjasta – haluaa välttää viime MM-kisojen kohtalon
- Ostopelaajilla MM-kisoihin: muukalaislegioonaa muistuttava maajoukkue on lähellä historiallista turnauspaikkaa
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Lähde: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Lionel Messi ohitti Zlatanin
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Zinédine Zidanen päivät valmentajana eivät ole ohitse
- Kommentti: Norjan esimerkki paljastaa Huuhkajien itsepetoksen
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä