Mestarien liiga tulee jälkijunassa: Videotuomareita kaavaillaan ensi kaudelle – ”Paluuta entiseen ei ole”
Kuva: Getty Images
Euroopan jalkapalloliitto Uefa suunnittelee ottavansa videotuomarisysteemin (VAR) käyttöön Mestarien liigassa ensi kaudella.
VAR oli viime kaudella ensimmäistä kertaa näytillä monissa Euroopan kansallisissa sarjoissa, ja videotuomarit olivat käytössä myös Venäjän MM-kisoissa. Uefa päätti kuitenkin vielä olla ottamatta sitä käyttöön ykköskilpailussaan.
Uefan presidentti Aleksander Čeferin ei lähtenyt vielä lupaamaan mitään, mutta puhui mahdollisuudesta ottaa videotuomarit käyttöön ensi kaudella.
– VAR ei ole toistaiseksi vielä täysin varma asia, mutta tiedämme myös, että paluuta entiseen ei enää ole, sanoi Čeferin FourFourTwon mukaan.
Videotuomareita ei ole helppo tuoda maanosan laajuiseen kilpailuun. Tämän vuoden lohkovaiheessa mukana on joukkueita 15 eri maasta.
– Se on hankalampaa kuin miltä se näyttää. Meillä on todella iso reviiri. Se on suunnitelmissa ensi kaudeksi, mutta saa nähdä. En halua ennustaa mitään sadan prosentin varmuudella.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Rennesin manageri syyttää Arsenalin lainapelaajaa Ethan Nwaneria ”hyökkäyksestä” Glen Kamaraa vastaan
- Fabrizio Romano: Kolumbialaistähti James Rodríguez siirtyy MLS:ään
- Eveliina Summanen saavutti hienon rajapyykin Tottenhamissa – ”Tämä merkitsee paljon”
- Ilveksen tuplauutinen: testipelaaja ulos ja puolustajalupaus lainalle
- Italialaisseurat olivat Martin Kirilovin perässä – HJK voitti kisan: ”Halusin päästä pelaamaan miesten pelejä”
- HJK:n UEFA Youth Leaguen neljännesvälierävastustaja selvillä
- Haastattelu: Ayo Obileye kertoi miksi palasi Veikkausliigaan
- Real Madridille paha isku Mestarien liigassa – tähtipelaaja sivuun molemmista Benfica-peleistä
- Virallista: Lassi Lappalainen palaa Veikkausliigaan
- Katso: Oliver Antman iski Rangers-uransa avausmaalin