Syöttökoneesta rouhijaksi – Rasmus Schüllerista kuoriutunut uusi puoli esiin Yhdysvalloissa
Kuva: Juha Tamminen
Monet kotimaisen jalkapallon seuraajat muistavat Rasmus Schüllerin HJK:n paidasta keskikentän peliä tehneenä syöttelijänä, mutta Yhdysvaltojen MLS-liigaan siirryttyään Honka-kasvatista on kuoriutunut myös santapaperi-osaston erikoismies.
Schüller jopa johtaa koko sarjan taklaustilastoa. Tulostaululle Schüller ei ole vielä pystynyt kuitenkaan tekemään juuri merkintöjä. 27-vuotiaalla suomalaisella on kasassa toistaiseksi maali ja kaksi syöttöä.
– Henkilökohtaisesti pelit Minnesota Unitedissa ovat sujuneet hyvin, vieläpä tullut hyvin vastuutakin. Joukkueella meno on ollut aika vaihtelevaa. Kotona ollaan saatu hyviä tuloksia, mutta vieraissa ei olla pärjätty riittävästi että oltaisiin playoff-vauhdissa mukana, Schüller kertaili kauden tapahtumia SuomiFutis-sivustolle.
Uuden Nations Leaguen alkua Schüller odottaa muun joukkueen tavoin innolla.
– Meidän kenraaliharjoitus kotona Valko-Venäjää vastaan oli hyvä suoritus. Jos niitä teemoja pystytään toteuttamaan nytkin, maalipaikkoja syntyy varmasti. Koko joukkueen puolustamista jos tiivistetään vielä hieman, niin lauantaina saadaan varmasti hyvä tulos.
– Treenipelit ovat kivoja, mutta kyllä tässä on aivan erilainen lataus, kun pelataan pisteistä ja kunnon panoksesta. Hieno uusi konsepti ja arvokisapaikka tähtäimessä. Kyllä pelaaja tähän syttyy, Schüller intoili.
UEFA Nations League ja EM-karsinnat näkyvät Viasatin kanavilla ja Viaplay-palvelussa. Kaikki Huuhkajien Nations League ja karsintaottelut näkyvät myös ilmaiseksi Viafreessä.
LUE MYÖS:
- No nyt: Cristiano Ronaldo ja Al-Nassr saavuttivat ikivanhan maailmanennätyksen
- MM-voittaja Robert Lewandowskille: ”Kuka helv*tti sinä olet?”
- Rudi Vikström iski ensimmäisen maalinsa Ruotsissa
- Glen Kamara aloittanut kauden vahvasti – sivusto paljastaa positiivisen trendin
- Viljami Sinisalo jätettiin poikkeuksellisesti Celticin penkille
- CV kunnossa, työpaikka puuttuu – entinen Liverpool-pelaaja hakee seuraa työnhakusivustolla
- Miten tämä mies ei saa enempää peliaikaa? Bosnialaiskärki iski hattutempun Mestarien liigassa
- Video HJK:n voittomaalista nousi isoksi puheenaiheeksi
- Entisen tähtihyökkääjän kaudelle vahva alku: maali jokaisella laukauksella
- Vincent Kompanylta uhmakasta puhetta Mestarien liigasta
- Video HJK:n voittomaalista nousi isoksi puheenaiheeksi
- Miten tämä mies ei saa enempää peliaikaa? Bosnialaiskärki iski hattutempun Mestarien liigassa
- CV kunnossa, työpaikka puuttuu – entinen Liverpool-pelaaja hakee seuraa työnhakusivustolla
- Entisen tähtihyökkääjän kaudelle vahva alku: maali jokaisella laukauksella
- Viljami Sinisalo jätettiin poikkeuksellisesti Celticin penkille
- Virallista: Tässä on Ilveksen ensi kauden päävalmentaja
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Vincent Kompanylta uhmakasta puhetta Mestarien liigasta
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”