Huuhkaja-pelaaja kommentoi Alexander Ringin päätöstä lopettaa maajoukkueura: ”Tuli yllätyksenä”
Kuva: Juha Tamminen
Huuhkajien 24-vuotias puolustuspään monitoimimies Thomas Lam on luottavaisin mielin, kun Suomi kohtaa Nations Leaguessa perjantaina Viron. Kaksi voittoa turnauksen syyskuun otteluista takaavat Suomelle hyvät lähtökohdat naapurimaan kaatoon.
– Saimme hyvän alun kahden kotivoiton myötä. Itseluottamus on joukkueella korkealla ja haluamme jatkaa voittoputkea. Viroa vastaan on vaikea peli. Me näimme sen viime kuussa. Se on kuitenkin voitettava joukkue ja meidän pitää pelata meidän omaa peliämme ja saada sitä kautta hyvä tulos, Hollannin pääsarjaseura Zwollessa pelaava Lam aprikoi SuomiFutis-sivuston haastattelussa.
Hän kertoo, että toimivaan puolustuspeliin on helppo nojata. Lam tietää, että Suomi on myös vieraskentällä ennakkosuosikki.
– Me emme päästä paljoa maaleja omiin tällä hetkellä. Kahdesta ensimmäisestä ottelusta nollapelit todistavat sen. Sitä kautta teemme melkein joka pelissä maalin. Jos pystymme jälleen pitämään nollat, niin varmaan voitamme pelin. Peli ei tule olemaan helppo, mutta uskon, että olemme parempi joukkue kuin Viro.
Katseita ei ole vielä käännetty maanantain Kreikka-peliin, vaikka maa lienee Suomen päävastus Nations Leaguen lohkossa.
– Kreikka-peli himassa tulee olemaan myös kova. Uskon, että me pystymme voittamaan molemmat pelit, mutta ensin meidän pitää keskittyä vain Viron voittamiseen.
Huuhkajille iso menetys
Suomen maajoukkue koki viime viikolla menetyksen, kun keskikenttäpelaaja Alexander Ring ilmoitti jättävänsä maajoukkueen. Hän keskittyy jatkossa vain MLS-joukkue New York Cityn peleihin. – Harmillinen päätös. Alex on tosi hyvä pelaaja, mutta päätös oli hänen omansa. Meille se oli harmillinen, mutta nyt pitää vain jatkaa, ja uusien pelaajien pitää nousta ylös maajoukkueeseen. Tämä on futista. – Päätös tuli yllätyksenä, mutta hän on miettinyt sitä varmasti pitkään. Pitää antaa respectiä siitä, kuinka monta matsia hän on pelannut Suomen paidassa ja tehnyt duunia joukkueen eteen, Lam muistuttaa. Viasat Jalkapallo -kanava, Viafree ja Viaplay näyttävät Huuhkajien kummatkin Nations League -ottelut suorana lähetyksenä. Perjantain Viro-pelin studio-osuus alkaa klo 21.00. Ottelu potkaistaan käyntiin klo 21.45.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Toimittaja: Legenda jättämässä hyvästit – MM-kisat voivat olla uran viimeinen luku
- Tässä on Hollannin MM-joukkue – tähtipuolustaja ulkona ryhmästä
- Katso: Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat kesäkuun peleihin – mukana paljon Veikkausliiga-pelaajia
- Neymar kiisti huhupuheet: ”Ei ole mitään ongelmaa”
- Lehti: Jesse Joronen herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Doni Arifin kausi päättyi helpotukseen – Greuther Fürth säilytti sarjapaikkansa
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Lehti: Jesse Joronen herättää kiinnostusta Serie A:ssa
- Huuhkajat kohtaa MM-kisoihin valmistautuvan Saksan – näin näet ottelun
- Katso ilmaiseksi: PSG kohtaa Arsenalin Mestarien liigan finaalissa
- Lionel Messin vammasta tuli uutta tietoa
- Nyt jysähti Saksassa: Wolfsburg ulos Bundesliigasta
- Wolfsburg joutui kiusalliseen tilanteeseen – vanha väite kaivettiin taas päivänvaloon
- Sensaatio! Divariseura pääsi ensi kaudeksi Eurooppa-liigaan
- Tässä on Espanjan MM-kisajoukkue – ei yhtään pelaajaa Real Madridista
- Doni Arifin kausi päättyi helpotukseen – Greuther Fürth säilytti sarjapaikkansa
- Tässä Kolumbian joukkue MM-kisoihin – tähtinä James Rodríguez ja Luis Díaz