Tässä Veikkausliigan pahimmat flopit: Tähtipelaajan kausi roskakoriin – jopa Mika Lehkosuo kuittaili SJK:n suuntaan
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliiga saatiin kunnialla maaliin viime lauantaina, vaikkakin karsintaottelut pelataan vielä tällä viikolla. HJK kruunattiin mestariksi, kun taas PS Kemi suuntaa ensi kaudeksi Ykköseen. TPS ja KPV karsivat paikasta liigaan ensi kaudeksi.
Listasimme kauden pahimpia pettymyksiä. Mukaan mahtuu niin kokonaisia joukkueita kuin yksittäisiä pelaajiakin.
Moshtagh Yaghoubi ja kausi roskakoriin
Ennen kautta 2018 moni odotti, että HJK:n keskikenttäpelaaja Moshtagh Yaghoubi tulee dominoimaan Veikkausliigaa. ”Mosan” lopullinen saldo on kylmää luettavaa: 22 ottelua, kaksi maalia, yksi maalisyöttö, 10 keltaista korttia, joiden lisäksi Yaghoubin sopimus purettiin yhteisymmärryksessä muutama ottelu ennen kauden päättymistä. Se ei varmasti ollut päävalmentaja Mika Lehkosuon tai Yaghoubin tavoite. Yaghoubi on parhaimmillaan todella laadukas pelaaja Veikkausliigaan. Lisäksi Yaghoubi on väläytellyt taitojaan myös Huuhkajien mukana, mutta viime kaudesta jäi todella huono maku.
SJK ja mestaruuspuheet
Seinäjoella lähdettiin kuluneeseen kauteen kovin tavoittein. Tommi Kautosen johtama nimekäs ryhmä asetti tavoitteeksi – ainakin toimistolla ja mainospuheissa – mestaruuden. Lopulta SJK sijoittui sarjassa yhdeksänneksi. Piste-ero karsijan paikalle oli kolme pistettä. Aleksei Eremenko Senior otti vetovastuun jo toukokuussa, kun SJK:n mestaruusjuna oli totaalisesti raiteiltaan. Pappa-Eremenko ei saanut SJK:ta ainakaan mestaruusraiteille, mutta sarjapaikka säilyi. Se on SJK:n vajaan miljoonan euron budjetilla todella iso epäonnistuminen. HJK:n mestarivalmentaja Mika Lehkosuo heitti pienen piikin oletettavasti Seinäjoen suuntaan sarjan viimeisen ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa. – Meidän resurssit eivät ole niin ylivoimaiset verrattuna joihinkin tässä sarjassa pelaaviin seuroihin, joilla on 40 pistettä vähemmän. Me olemme melkein samoissa ja mielestäni olemme tehneet erinomaista työtä, Lehkosuo totesi.PS Kemi ja valmentajarumba
PS Kemi oli Veikkausliigan huonoin joukkue kaudella 2018. Sen lisäksi Kemissä oli niin kovin tuulista, ettei aina tiennyt, mitä seuraavaksi tapahtuu. Ja tuulisuus jatkuu yhä. Tällä hetkellä PS Kemi hakee rahoitusta urheilullisuuden takaamiseksi, toisin sanoen varmistaakseen pelaamisensa ensi kaudella Ykkösessä. Aika näyttää, riittävätkö Kemin resurssit Ykkösen lisenssiin. Kemin kaudesta voi nostaa monta eri kohtaa, jotka eivät menneet aivan niin kuin piti. Jari Åhmanin potkut ja niistä seurannut tapahtumeketju jäi ainakin ikuisesti mieleen. Tulokset Åhmanin kanssa eivät olleet hyviä, mutta Åhmanin potkujen jälkeen David Hannahin nostaminen päävalmentajaksi, ilman vaadittavaa valmentajakoulutusta urheilutoimenjohtajan paikalta, jota ei ilmeisesti monikaan tiennyt olevan, oli jo oma lukunsa.
FC Lahti ja kylmät kiitokset
FC Lahden loppukausi oli surkea. Lahti sijoittui kuitenkin lopulta kahdeksanneksi, joka ei toisaalta ollut ennakkoarvioiden mukaan mikään suuri yllätys. Lahdessa ei kuitenkaan tätä sulatettu. Lahden päävalmentaja Toni Korkeakunnas ei välttämättä onnistunut parhaiten työssään, varsinkaan kauden loppupuoliskolla, mutta seurakaan ei valmentajansa kohtelusta puhtaita papereita saa. Lahti ja Korkeakunnas ilmoittivat 14. syyskuuta, ettei yhteistyö jatku kauden jälkeen, mutta Korkeakunnaksen oli määrä vetää kausi loppuun. Tuloksellisesti Lahti pelasi tässä vaiheessa vain enää enintään sijoituksesta kuuden parhaan joukkoon, joka olisi tuonut ensi kaudelle yhden kotiottelun enemmän. Tulokset eivät kuitenkaan kääntyneet parempaan suuntaan ja 1. lokakuuta Korkeakunnas sai potkut, kun kautta oli jäljellä enää vain kolme ottelua. Korkeakunnas siirtyi Lahteen vuonna 2014 ja heti ensimmäisellä kaudella joukkue juhli kolmatta sijaa. Budjettiin nähden Korkeakunnas teki Lahdessa vuodesta toiseen todella hyvää tulosta. Muun muassa kaudella 2017 Lahti nappasi europaikan. Korkeakunnas ei ollut Lahden kannattajien suosikki, eikä ilmeisesti seurajohdonkaan. Sillä sen verran ikävällä tavalla pisimpään yhtäjaksoisesti viime kauden veikkausliigavalmentajista seuraansa luotsannut Korkeakunnas sai lähteä joukkueen peräsimestä.LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Virallista: Palloliiton jättänyt Erkka V. Lehtola löysi uuden työpaikan
- Juniorimaajoukkueissa pelannut lupaus lähtee Ilveksestä
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Sepp Blatter kannustaa boikotoimaan Yhdysvaltojen MM-kisoja
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa
- Jalkapallolegenda ja NHL-pelaaja kaupoilla – tähtitieteellisiä summia pelissä
- Haastattelu: Huippusarjoihin tähtäävä Niklas Pyyhtiä taistelee peliajasta Italiassa – ”En sano, että nyt olisi mennyt huonosti, mutta…”
- Hurja huhu! Maailman paras jalkapalloilija Saudi-Arabiaan?
- Bayern-pomo kommentoi Harry Kanen tulevaisuutta seurassa
- 2030 MM-finaalin maa selvillä
- Huippuvalmentajaa roimittiin ChatGPT:n käytöstä – nyt hän vastasi kritiikkiin
- FotbollDirekt: Matias Siltanen jäämässä kevääksi Djurgårdeniin
- Italian entinen maalitykki tuki maahanmuuttoviraston voimankäyttöä Yhdysvalloissa
- Menikö liian pitkälle? Saksalaisikonin somevideo kummastuttaa – ”Oletko tosissasi?”
- Sepp Blatter kannustaa boikotoimaan Yhdysvaltojen MM-kisoja