Kummallinen sekaannus Ballon d’Or -äänestyksessä – yhden maan edustajaa ei ole olemassakaan

Real Madridin kroatialaistaituri Luka Modrić palkittiin maanantaina maailman parhaan jalkapalloilijan palkinnolla eli Ballon d’Orilla, Kultaisella pallolla.
Modrićin valinta on jo itsessään herättänyt närää joidenkin fanien keskuudessa, mutta France Footballin järjestämä äänestys sai lisää lokaa niskaansa, kun selvisi, että Komorien liiton edustajaksi valittua toimittajaa Abdou Boinaa ei ole edes olemassa.
Boina oli merkitty Komorien viralliseksi edustajaksi, ja hänen mediakseen oli kerrottu albaladcomores.com-sivusto.
Komorien äänet oli annettu seuraavassa järjestyksessä: 1. Kylian Mbappé 2. Luka Modrić 3. Cristiano Ronaldo 4. Eden Hazard 5. Mohamed Salah.
Paikallisjulkaisu Al-watmanin mukaan Boinaa ei ole olemassa ja hänen tietoihinsa merkattu sivusto suljettiin jo vuonna 2012.
– Luulin hallusinoivani, kun luin, että Albalad Comores on yhä olemassa, sanoi Komorien liitossa työskentelevä toimittaja Toiminou Abdou Marcan mukaan.
– Se julkaisu lopetettiin kuusi vuotta sitten, eikä siellä ollut ikinä toimittajaa nimeltä Abdou Boina. Meillä oli kaksi urheilutoimittajaa: ranskalaiseen versioon kirjoittanut Abdoul Youssouf ja arabialaiseen versioon kirjoittanut Sharif Ousseine.
Myös Komorien journalistiyhdistyksen presidentti Stepahne Ahamadi ihmetteli tapausta.
– Meillä ei ole mitään tietoa henkilöstä nimeltä Abdou Boina. Voisin ymmärtää sen France Footballin virheenä, jos kyseinen journalisti kuuluisi jonkin julkaisun palkkalistalle, mutta tätä henkilöä ei ole olemassa.
Ihmetystä on herättänyt myös Trinidad-Tobagon edustajan Lasana Liburdin lausunto, jonka mukaan hänen äänensä oli merkattu väärään järjestykseen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla