Ronaldoa odottaa ensimmäinen paikalliskamppailu Italiassa – ”Tajusin, että kannattajat eivät suostu häviämään kahta peliä”
Kuva: Getty Images
Juventuksen portugalilaistähdelle Cristiano Ronaldolle on käynyt selväksi, kuinka tärkeä lauantaina pelattava Derby della Mole on.
Ottelussa kohtaavat paikallisvastustajat Torino ja Juventus. Tällä kertaa derby pelataan Torinon olympiastadionilla.
Kesällä Juventukseen siirtyneelle Ronaldolle, 33, lauantain kamppailu on hänen ensimmäinen Derby della Molensa.
Juventus lähtee otteluun luonnollisesti suurena ennakkosuosikkina. Se on sarjakärjessä kahdeksan pisteen päässä Napolista, joka on toisena. Kuudentena majaileva Torino on peräti 21 pisteen päässä Juventuksesta.
Viime kierroksella Ronaldo ja Juventus juhlivat voittoa Internazionalesta Derby d’Italiassa, ja nyt portugalilaistähti haluaa antaa kannattajille myös toisen derbyvoiton.
– Yksi huoltajistamme sanoi minulle: ”Pyydän, teidä on pakko voittaa. Muutoin isoäitini…” kertoi Ronaldo Tuttosportille.
– Tajusin, että Juventuksen kannattajat eivät suostu häviämään kahta ottelua: Interiä ja Torinoa vastaan.
– Häviäminen on pahasta, en pidä siitä. Derby on aina hieno tilaisuus, ja meidän on voitettava.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Siirtosaaga maaliin – Djurgården maksoi viidennen sarjatason pelaajasta kaksi miljoonaa euroa
- Entisen Ballon d’Or -voittajan sopimus ollaan purkamassa – tilalle tuotiin nuorempi hyökkääjä
- Katso: Veikkausliigasta tuttu Axel Kouame iski maalin Tukholman derbyssä
- Arsenal myymässä entisen huippupelaajan Barcelonaan – yllättävän pieni siirtosumma
- Jysähtääkö Valioliigassa pian 100 miljoonan euron jättikauppa? Liverpool ja Manchester City neuvottelevat maajoukkuetähdestä
- Lionel Messi jatkaa uskomattomassa vireessä
- Adam Marhiev iski kaksi maalia Saksassa!
- Katso: KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- Maalinteon kanssa tuskaileva Toni Koskelan Kalmar vaikeassa tilanteessa – hävisi sarjajumbolle
- Otto Ruoppi debytoi Saksan Bundesliigassa
- Otto Ruoppi debytoi Saksan Bundesliigassa
- Leo Walta täysin ulkona
- Adam Marhiev iski kaksi maalia Saksassa!
- IS: Veikkausliigan nimi vaihtuu
- Yle: Ilveksen huippulupaus Englantiin – tässä on uusi seura
- Katso: KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- Toni Koskela menettää avainpelaajansa Allsvenskanin ennätyskaupassa – siirtyy Jani Honkavaaran alaisuuteen
- MTV: AC Oulun kärkimies Belgian pääsarjaan
- Ville Kosken Alavés nousi La Ligan kärkipaikalle
- Julian Alvarez kertoi Artetalle suoraan kantansa – nyt tuli iso päätös!