Hollantilaislegenda MLS:n mestarijoukkueen peräsimeen – Myös Zlatanin menehtyneelle koutsille nimettiin seuraaja

© Kuva: Getty Images

MLS:n ensi kauden suosikkeihin lukeutuvat Atlanta United ja LA Galaxy ovat nimittäneet ensi kauden päävalmentajansa. MLS:n mestaruuden jo toisella kaudellaan voittanut Atlanta palkkasi käskyttäjäkseen Ajaxin ja Hollannin maajoukkueen legendan Frank de Boerin ja LA Galaxy argentiinalaisen Guillermo Barros Schelotton.

De Boer seuraa Atlantassa menestysvalmentaja Gerardo ”Tata” Martinoa, joka jätti seuran omasta aloitteestaan. Martinoa on huhuttu muun muassa Meksikon maajoukkueen tulevaksi valmentajaksi.

48-vuotias De Boer on ollut vailla työpaikkaa syyskuusta 2017 lähtien saatuaan potkut Crystal Palacen valmentajan tehtävästä. Aiemmin de Boer on valmentanut muun muassa kasvattajaseuraansa Ajaxia sekä toiminut Hollannin maajoukkueen apulaisvalmentajana.

– Seuran urheilulliset tavoitteet ja pitkän tähtäimen strategia sopivat selvästi myös henkilökohtaiseen kunnianhimooni, De Boer kommentoi Atlanta Unitedin kotisivuilla.

Zlatan Ibrahimovicin tähdittämä LA Galaxy valitsi peräsimeensä siis Boca Juniorsista siirtyvän argentiinalaisen Guillermo Barros Schelotton. Schelotton edeltäjänä Galaxyssa toimi joulupäivänä menehtynyt Sigi Schmid, joka jätti toimensa omasta aloitteestaan syyskuussa. Schmid valmensi Schelottoa Columbus Crewssa vuosina 2007-2008, ja Schelotto muistelikin heti Kaliforniaan saapuessaan kauniisti entistä esimiestään.

Viimeksi Schelotto on valmentanut Argentiinan suurseura Boca Juniorsia, joka hävisi joulukuussa surullisen kuuluisassa Copa Libertadoresin finaalissa paikallisvastus River Platelle. Schelotto luotsasi Bocan kuitenkin kahteen peräkkäiseen Argentiinan liigan mestaruuteen.


Katso MM-kiekon kaikki pelit ilmaiseksi!

  • Leijonien ottelut tarjolla kansainvälisen jääkiekkoliiton ilmaisella livestriimillä.
  • Viralliset maksuttomat livelähetykset myös kaikista muista otteluista finaali mukaan lukien.
  • Vaikka reissun päältä kännykällä tai tabletilla, ilman maksukanavan tilaamista.