Pep Guardiola nimesi vuosikymmenen parhaat seurat – mihin kummaan unohtui Real Madrid?
Kuva: Getty Images
Real Madrid on tehnyt viime vuosina Mestarien liigan historiaa voitettuaan kilpailun kolmesti peräkkäin. Viimeisen viiden vuoden aikana UCL-pystiä ovat nostelleet madridilaiset neljä kertaa.
Realin verivihollista Barcelonaa taannoin menestyksekkäästi valmentanut Pep Guardiola ei kuitenkaan lue Realia tämän kauden voittajasuosikeihin, eikä edes vuosikymmenen parhaisiin joukkueisiin. Nykyisin Manchester Cityä luotsaava Guardiola unohti Realin tylysti kokonaan, kun tältä tiedusteltiin Cityn kovimpia haastajia taistelussa Mestarien liigan voitosta – ja joukkueen mahdollisuuksista kauden aikana viiteen pokaaliin.
– Mitkä ovat viime vuosikymmenen parhaita joukkueita? Juventus, Bayern ja Barcelona. Ne ovat olleet kolme parasta. Miksikö? Koska ne voittavat jokaisella kaudella sarjansa ja cupinsa ja ovat kaudesta toiseen huipulla, Guardiola vastasi toimittajille Marcan mukaan.
– Ne ovat kolme parasta joukkuetta. Meidän pitäisi jäljitellä niitä eikä mitään muita. Kun sanon Bayernin, Juven ja Barcelonan olevan parhaita, se johtuu siitä, että ne palaavat aina takaisin, tapahtui mitä tahansa.
– Se on suurin ero. Ne voittavat yhden tai kaksi pystiä, mutta se mitä eniten kunnioitan ja ihailen on se jatkuvuus, millä ne esiintyvät kolmen päivän välein 11 kuukauden ajan viimeisten 11 vuoden ajan.
– Se on haaveeni. Meidän täytyy yrittää pystyä samaan jokaisen kilpailun jokaisessa ottelussa, ja tähän saakka olemme tehneetkin niin, Guardiola julisti.
Guardiola antoi haastattelunsa ennen tiistai-illan valioliigaottelua, jossa City hävisi yllättäen Newcastlelle maalein 1-2.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Joaquín Gómez löysi uuden työpaikan
- Senegal laittoi Irakin maaliverkot heilumaan – tyly lopetus alkulohkolle
- Hattutemppu! Ousmane Dembélé teki Norjasta selvää jälkeä MM-kisoissa
- Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä
- Ousmane Dembélé hakee toista Ballon d’Oria – hattutemppu ensimmäiseen puoliaikaan
- Jalkapallon MM-kisat 27.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Virallista: Jesse Joronen jatkaa Palermossa
- Paikallismedia: Gnistanin avainpelaaja kiinnostaa Kreikassa
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Jatkuuko Ranskan MM-epäonni? Ratkaisuottelu vaarassa mennä pipariksi
- 16 miljoonaa seuraajaa – MM-kisojen sensaatio etsii uutta joukkuetta
- Ecuador nousi kuoleman partaalta voittoon ja kaatoi Saksan!
- Jalkapallon MM-kisat 25.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Neymar herkistyi kyyneliin – palasi Brasilian riveihin lähes 1 000 päivän jälkeen
- ”Oliko pelaajilla ruokamyrkytys?” – Etelä-Korean valmentaja joutui selittämään ratkaisujaan
- Jalkapallon MM-kisat 26.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Brasilia lohkovoittajana jatkoon MM-kisoissa – Vinícius loisti, Neymar palasi