Entinen joukkuekaveri kertoo nuoren Cristiano Ronaldon kehityksestä: ”Hän sai veteraanien päät kääntymään”
Kuva: Getty Images
Entinen espanjalaispelaaja Toñito kertoo Gazzetta dello Sportin haastattelussa ajastaan Sporting Lissabonissa, jossa hän seurasi nuoren Cristiano Ronaldon kehittymistä.
Kymmenen vuotta sitten nappulakengät naulaan ripustanut Toñito, 41, pelasi Ronaldon, 34, kanssa 25 kertaa Sportingissa.
Toñito lähti Sportingista 2004 muualle Portugaliin ja pelasi myöhemmin urallaan vielä kotimaassaan sekä Kroatiassa, Kyproksella ja Kreikassa. Vuotta aikaisemmin siirtynyt Ronaldo lähti Manchester Unitediin, josta hän jatkoi matkaansa Real Madridiin ja viime kesänä nykyiseen seuraansa Juventukseen.
Tätä nykyä Ronaldo on mm. viisinkertainen Mestarien liigan voittaja, sekä Euroopan mestari kesältä 2016. Hänet on palkittu maailman parhaan pelaajan palkinnolla, Kultaisella pallolla, viidesti.
Toñiton mukaan Ronaldo oli jo teini-ikäisenä äärimmäisen motivoitunut ja ammattimainen jalkapalloilija.
– Cristiano oli vasta lapsi, mutta hän oli jo silloin sellainen mies, jollainen hänestä tuli; nöyrä, kunnianhimoinen, päättäväinen ja uskomattoman ammattimainen. Hän sai harjoituksissa veteraanien päät kääntymään. Minä sanoin hänelle, että ”Ota rauhassa, älä yritä liikaa”.
– Kyyditsin häntä (harjoituksiin), mutta minun oli odotettava tunti harjoituskentällä, koska hän ei ikinä halunnut lähteä. Hakkasin kuntosalin ikkunaa ja sanoin, että ”Tule jo, Cris. On aika lopettaa, alkaa olla myöhä!”
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Fabrizio Romano: José Mourinho siirtyy Real Madridin peräsimeen
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”