Järkyttävä tragedia Real Madrid -tähden kasvattajaseurassa – tulipalo vaati useita nuoria kuolonuhreja

Championshipissä viikkokierros! Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!

Brasilian Rio de Janeirossa toimivaa Flamengon jalkapalloseuraa on kohdannut järkyttävä trageria. Seuran harjoituskeskuksessa perjantain vastaisena yönä syttynyt tulipalo on vaatinut ainakin kymmenen kuolonuhria. Kolmen ihmisen kerrotaan loukkaantuneen tulipalossa, ja yhden heistä olevan kriittisessä tilassa. Tulipalosta kertoo Marca.

Tulipalo syttyi jossain rakennuksen sisätiloissa, eikä sen syttymissyytä tiedetä. Kuolonuhrien henkilöllisyydet eivät ole vielä tiedossa, eikä liioin se, ovatko he Flamengon akatemian pelaajia. Joka tapauksessa Ninho do Urubussa ei järjestetä ainoastaan edustusjoukkueen harjoituksia, vaan siellä myös majoittuu seuran akatemian 14-18 -vuotiaita pelaajia.

Ensimmäisten tietojen mukaan rakennus, jossa tulipalo syttyi, on täysin tuhoutunut.

18-vuotias Real Madridissa läpimurtoaan tekevä Vinicius Júnior pelasi koko uransa Flamengossa, kunnes siirtyi viime kesänä Real Madridiin. Vinicius ilmaisikin järkytyksensä tapauksesta välittömästi Twitterissä.

– Miten surullinen uutinen! Rukoilemme kaikkien puolesta! Voimia, voimia, voimia, Vinicius kirjoitti.

Flamengo on viisinkertainen Brasilian mestari, jonka nykyisessä edustusjoukkueessa pelaavat muun muassa Brasilian maajoukkueesta tutu Juan ja Diego Alves.

Championshipissä viikkokierros! Hyödynnä riskitön veto tai talletusbonus!
Edellinen artikkeliBundesliigatähden paluu kasvattajaseuraan varmistui – kuukausipalkka 116 euroa maksetaan pääsylippuina orpolapsille
Seuraava artikkeli”Modernin Schalken arkkitehti” menehtyi – stadionin nimi halutaan muuttaa