Mammuttimaisia MM-kisoja pukkaa – neljäs maa mukaan Etelä-Amerikan hakemukseen
Vuoden 2030 MM-kisojen hakuprosessi lämpenee hiljalleen. Kovin kauaa ei ole siitä, kun FIFA myönsi vuoden 2026 MM-turnauksen USA:lle, Meksikolle ja Kanadalle, ja kiinnostus sitä seuraavia kisoja kohtaan kasvaa.
Varmaa on jo se, että viimeistään vuoden 2026 MM-kisoissa pelaa 48 maata nykyisten 32 maan sijaan. Laajennuksen myötä ottelumäärä kasvaa, ja samalla myös pelipaikkakuntien tarve on suurempi. Jaetut kisat ovat huudossa, ja nyt näyttääkin siltä, että kolmen maan sijaan vuonna 2030 MM-isäntämaita saattaa olla jo neljä tai viisi.
Kisoja aikoo hakea jo kaksi suurta eurooppalaista yhteenliittymää. Hakemuksen aikovat jättää yhdessä viisikko Englanti, Wales, Irlanti, Pohjois-Irlanti ja Skotlanti ja toisaalta Balkanin nelikko Bulgaria, Kreikka, Romania ja Serbia. Hieman suppeamman hakemuksen tulevat luultavasti jättämään Espanja, Portugali ja Marokko, mutta hakijamäärän ”vähäisyyden” kompensoisi se, että järjestäviä maanosia olisi historiallisesti kaksi.
Tuorein tieto on, että Etelä-Amerikan yhteiseen kisahakemukseen liittyy neljäntenä maana Chile. Jo aiemmin oli selvää, että kisoja hakevat yksissä tuumin Uruguay, Argentiina ja Paraguay, mutta nyt kolmikko sai täydennyksekseen neljännen maan. Asian vahvisti Twitterissä Chilen jalkapalloliiton puheenjohtaja Sebastián Piñera.
Los Pdtes de la República Argentina, Mauricio Macri; de la República de Chile, Sebastián Piñera; de la República del Paraguay, Mario Abdo; y de la República Oriental del Uruguay, Tabaré Vázquez; acordaron presentar su candidatura conjunta para organizar la Copa del Mundo 2030
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suru-uutinen Etelä-Afrikan leiristä
- Pinnan alla kuplii, mutta Gijónin häpeän uhka leijuu ilmassa
- Brittimediassa spekuloidaan yhä Skotlannin jatkomahdollisuuksia MM-kisoissa – tämän se vaatisi
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Ruotsin MM-pelaajan kisat jäävät kesken
- Iranin kapteenilta palautetta FIFA:lle ja Gianni Infantinolle: ”Katastrofaalinen MM-turnaus”
- Norja jätti kaikki tähtipelaajansa penkille – näin päävalmentaja perusteli
- Marcelo Bielsa: En antanut Uruguaylle mitään – ”Epäonnistuin”
- Espanjan MM-pelaajan kisat saattavat olla ohi – ”Hän kärsi paljon”
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- LIVESEURANTA: Norja tuhri pilkun – tähdet edelleen penkillä
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Tässä valinnassa Brasilia epäonnistui – rooli jäänyt todella pieneksi
- Nyt tuli kova päätös: Erling Braut Haaland penkitetty huippuottelussa
- Uruguayn pelaajat ilmiriidoissa päävalmentajansa kanssa ennen elintärkeää MM-ottelua
- Avainpelaaja loukkaantui – Englannin laitapakit alkavat olemaan vähissä