Hyllytetty PSG:n pelaaja suuntasi ManU-tappion jälkeen yökerhoon – seurapomo suuttui: ”Mahdotonta hyväksyä”

© Kuva: Getty Images

Paris Saint-Germainin urheilutoimenjohtaja Antero Henrique ei katsonut hyvällä, että Adrien Rabiot suuntasi keskiviikkona yökerhoon juhlimaan joukkueen pudottua Mestarien liigasta.

PSG hävisi kotonaan Manchester Unitedille 1-3. Ottelupari päättyi lukemiin 3-3 ja United eteni vierasmaalisäännön turvin kahdeksan parhaan joukkoon.

Pariisilaisseura hyllytti hieman ennen vuodenvaihdetta keskikenttäpelaaja Rabiot’n, 23, joka ilmoitti, ettei aio tehdä jatkosopimusta seuran kanssa. Hän ei ole sen jälkeen ollut kertaakaan PSG:n kokoonpanossa.

Rabiot’n ja PSG:n sopimus päättyy ensi kesänä, jolloin pelaaja jättää seuran ilman siirtokorvausta.

Keskiviikkoiltana sosiaalisessa mediassa levisi video Rabiot’sta juhlimassa yökerhossa. Videon oli jakanut hänen kaverinsa, joka poisti sen lopulta, mutta klippi oli ehtinyt kiertaa eri palveluissa jo pitkään.

PSG-pomo Henriquen mukaan Rabiot käyttäytyi epäkunnioittavasti joukkuekavereitaan kohtaan.

– Minusta Adrien Rabiot’n kaltaisen pelaajan asennetta ja ammattimaisuuden puutetta tätä seuraa, hänen joukkuekavereitaan ja kannattajia kohtaan on mahdotonta hyväksyä, kommentoi Henrique RMC Sportille.

– Muistuttaisin teitä, että hän on yhä osa joukkuettamme kesäkuun 30. päivään asti.