Kaleva: Miika Juntunen pauhasi oikeudessa: ”Olen halunnut tehdä hyvää, mutta minun kimppuuni käydään”
Oulusta kantautui viime lokakuussa uutinen, että Oulun Palloseuran manageria ja joukkueenjohtajaa Miika Juntusta vastaan oli nostettu syytteet törkeästä veropetoksesta ja törkeästä kirjanpitorikoksesta. Torstaina syytteistä käytiin ankaraa väittelyä Oulun käräjäoikeudessa, eivätkä osapuolten näkemykset olisivat voineet olla kovin paljon kauempana toisistaan.
Kalevan kertomuksen mukaan kihlakunnansyyttäjä Sari Anttonen väittää, että Juntunen jätti tilikausina 2012 ja 2013 kirjaamatta yhteensä noin 320 000 euron edestä provisiopalkkioita firmansa kirjanpitoon. Juntusen väitetään myös jättäneen ilmoittamatta palkkioita verottajalle, vältellen täten veroja yhteensä noin 64 000 euron edestä.
Juntuselle vaaditaan rikoksista ehdollista vankeutta.
– Juntunen on toiminut yrittäjänä vuodesta 1992 lähtien. Hänellä täytyy olla varsin hyvät perustiedot siitä, mitä kirjanpito tarkoittaa ja miten se tehdään, Anttonen perusteli.
Syyttäjän mukaan provisiopalkkiot kirjattiin Miika Juntusen yrityksen kirjanpitoon vasta loppuvuonna 2014. Oikeat tilinpäätökset ja verotuksen oikaisuvaatimus toimitettiin verohallintoon vasta verotarkastuksen jälkeen alkukeväästä 2015.
– Väistämättä tämän pöydän takana ryhtyy epäilemään, että kyse on ollut tarkoituksellisesta keinosta yrittää välttää veroja, syyttäjä korosti.
Jyrkästi syyllisyytensä kiistävä Miika Juntunen vaatii syytteiden hylkäämistä. Juntusen mukaan OPS oli hänelle velkaa ainakin puoli miljoonaa euroa, eikä saatavia voitu laskuttaa seuran talousvaikeuksien vuoksi. Vuonna 2012 alkanut harjoitushallin rakentaminen syvensi ahdinkoa radikaalisti.
- Hänen oli pakko ryhtyä miettimään, miten tilanne stabiloidaan niin, ettei yhdistys mene konkurssiin, yritys ei mene konkurssiin eikä Miika Juntunen mene konkurssiin, Juntusen asianajaja Eero Hyytinen selvitti.
Juntunen itsekin pääsi ääneen oikeudessa. Entinen pelaaja väitti maksaneensa veroja jopa liikaa siten, että verottaja on hänelle 2 500 euroa velkaa. Kiivas sananvaihto sai Juntusen tuohtumaan oikeudessa siinä määrin, että käräjäoikeuden puheenjohtaja joutui puuttumaan hänen kielenkäyttöönsä. Juntunen syytti verottajaa ja mediaa ajojahdista.
[readmore from=Juntunen-Miika]
- Te kehtaatte syyttää minua, vaikka olen maksanut veroja enemmän kuin olisi pitänyt.
– On absurdia, että istun täällä. Olen halunnut tehdä hyvää omilla rahoillani oululaisille lapsille ja nuorille, mutta minun kimppuuni käydään, Juntunen pauhasi.
Taitavana pelaajana tunnettu Juntunen muistetaan viheriön puolella luultavasti parhaiten FC Jazzin vuoden 1993 Veikkausliigan mestarijoukkueesta.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Poliitikko otti yhteen FIFAn kanssa MM-kisoista – sai haluamansa
- Nyt tuli iso päätös: Huuhkajien ottelusta Valko-Venäjää vastaan uusi linjaus
- Tuomari kuoli Palloliiton ottelussa – HS kertoo lisätiedoista
- Haastattelu: KuPSin Taneli Hämäläisen tulevaisuus auki – ”Muutama joukkue on osoittanut kiinnostuksensa”
- Manchester United julkaisi uuden päävalmentajansa nimen – seuran sivut kaatuivat
- SJK purki puolustajansa sopimuksen
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- ”Failing upwards”: Oliver Antmanille povataan jättisiirtoa
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Kongon demokraattiselta tasavallalta rohkea ratkaisu – parhaat pelaajat kotiin
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa