KPV vahvisti laitojaan – Viron maajoukkuemies ja comebackia tekevä suomalainen ruotuun

Veikkausliigaan syksyllä karsintojen kautta noussut KPV tiedottaa kahdesta uudesta pelaajavahvistuksesta. Molemmat liittyvät joukkueeseen testijakson kautta.
Vihreäpaitojen uudet tulokkaat ovat 24-vuotias Maksim Gussev sekä vuotta vanhempi Benno Hanslian. Kummatkin viihtyvät parhaiten kentän laidoilla.
Kaksi uutta vahvistusta keskikenttään, sekä taustajoukot kasassa!
Gussev pelaa KPV:ssä kauden mittaisella lainasopimuksella Viron suurseura FC Florasta. Gussev on voittanut kaksi Viron mestaruutta ja pelannut myös yhdeksän A-maaottelua – kaikki vuosina 2015-2016. Hän lienee käytettävissä jo perjantaisessa Suomen Cupin ottelussa.
– Olen erittäin tyytyväinen, että olen nyt KPV:n pelaaja. Erinomainen joukkue, pelaajat, valmennus ja kannattajat, joiden eteen tulen tekemään kaikkeni että menestymme Veikkausliigassa, Gussev toteaa KPV:n kotisivuilla.
– Pelaajana pidän pallollisena pelaamisesta ja puolustajien haastamisesta sekä pyrin luomaan maalipaikkoja joukkuetovereilleni.
[readmore from=KPV]
Jyväskylästä lähtöisin olevalla Benno Hanslianilla on 29 ottelun verran kokemusta Veikkausliigasta. Hän siirtyy Kokkolaan JJK:sta. Hanslianin kaksi edellistä kautta ovat menneet pahasti pipariksi vaikeiden vammojen takia, ja nyt hän tekeekin comebackia liigatasolle. Hanslianin sopimus on yksivuotinen.
– Todella onnellinen sopimuksesta ja mahdollisuudesta, jonka KPV on minulle antanut. Näin parin tuskaisen vuoden jälkeen näkyy vähän valoa taas tunnelin päässä. Kova työ on tuonut nyt tänne asti, Hanslian kiittelee.
– Tiedostan kuitenkin, että vielä on vähän matkaa siihen peli- ja huippukuntoon, missä haluan olla. Maltilla ja työnteolla sitä kohti.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia