PSG:n mestaruusjuhlat viivästyvät – sarjakakkonen aiheutti pariisilaisille kauden toisen tappion murskalukemin
Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germain kärsi sunnuntaina kauden toisen tappionsa Ranskan Ligue 1:ssä, kun Lille kukisti sen kotonaan 5-1.
Lille siirtyi johtoon jo seitsemännellä minuutilla, kun Thomas Meunier ohjasi pallon vahingossa omaan verkkoonsa Jonathan Ikonén keskityksestä. 1-0.
Hetkeä myöhemmin Kylian Mbappé alusti kuljetuksellaan ja oivaltavalla syötöllä paikan Juan Bernatille, joka tasoitti pelin. 1-1.
Mbappé heilutti itsekin verkkoja kahdesti avausjaksolla, mutta kumpikin osuma hylättiin paitsion takia.
Maalintekijä Bernat katseli punaista 36. minuutilla, kun hän tarttui läpiajoon karannutta Nicolas Pépéä kädestä ja Lillen hyökkääjä kaatui PSG:n rangaistusalueen ulkopuolella.
PSG:llä oli ensimmäisellä puoliajalla muitakin huolia, sillä kapteeni Thiago Silva ja Meunier joutuivat jättämään pelin kesken loukkaantumisten takia. Myös Lillen kipparin Adama Soumaoron ottelu päättyi ennenaikaisesti loukkaantumiseen.
Varsinkin avauspuolikkaan loppu oli varsin rikkonainen, mutta Bernatin punaisen lisäksi nähtiin vain kaksi varoitusta, yksi Lillen Thiago Mendesille ja yksi Mbappélle.
Toista jaksoa ehdittiin pelata vain kuusi minuuttia, kun Pépé karkasi taas pariisilaisten puolustukselta, ja tällä kertaa häntä ei pysäyttänyt kukaan. Pépé ujutti pallon PSG-vahti Alphonse Areolan jalan vierestä sisään ja vei isännät takaisin johtoon. 2-1.
Noin varttia myöhemmin Lille iski jälleen. Jonathan Bamba pääsi päättämään hyökkäyksen laukauksella etukulmaan näppärän syöttökuvion jälkeen. 3-1.
Lille ei ottanut jalkaa kaasulta. Bamba iski 71. minuutilla illan toisensa puskemalla Pépén antaman vapaapotkun sisään. 4-1.
Pépé oli jälleen karkumatkalla heti Bamban osuman jälkeen, mutta tällä kertaa Areola sai hanskansa väliin, kun hyökkääjä lähti kiertämään häntä pallon kanssa.
Illan viimeisestä osumasta vastasi José Fonte, joka puski Pépén kulmapotkun 84. minuutilla verkkoon.
5 - It is the first time since 2 December 2000 at Sedan (1-5) that Paris have conceded at least five goals in a Ligue 1 game. Earthquake. #LOSCPSG
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Lionel Messi Espanjasta ennen MM-finaalia: ”Moni heistä pelaa seurassa, jota rakastan”
- Argentiinan päävalmentaja ylisti omiaan – tässä on menestyksen salaisuus
- Argentiinan sankari lupasi ratkaisevansa MM-välierän – taustalla koskettava tarina
- Englanti suli MM-välierässä – Thomas Tuchel: “Pelasimme ehkä turnauksen parhaan ottelumme”
- Argentiina selvitti tiensä MM-finaaliin – Lionel Messi omisti voiton edesmenneelle legendalle
- Argentiina teki sen taas! Nousi lopussa tappioasemasta MM-finaaliin
- Haastattelu: Leonel Montano kertoi mielipiteensä HJK:n vaikeuksista
- Englannilta melkoinen yllätysratkaisu MM-välierään
- Ranskassa valtava määrä pidätyksiä MM-välierätappion jälkeen
- Toimittaja: Robert Taylor löysi uuden seuran
- LIVESEURANTA: Argentiinalta uskomaton temppu! Trillerissä nousu MM-finaaliin
- SuomiFutiksen tiedot: Ilveksestä tuttu puolustaja siirtyy KuPSiin
- Toimittaja: Robert Taylor löysi uuden seuran
- FIFA aikoo rikkoa sääntöjä – MM-finaalissa nähdään historiallinen poikkeus
- Kylian Mbappé paljasti – tähän Ranskan MM-finaalihaaveet kaatuivat
- Haastattelu: Leonel Montano kertoi mielipiteensä HJK:n vaikeuksista
- Argentiina teki sen taas! Nousi lopussa tappioasemasta MM-finaaliin
- Ranskan maajoukkueluotsin aikakausi päättyy – legenda astumassa puikkoihin
- Englannilta melkoinen yllätysratkaisu MM-välierään
- Ranskassa valtava määrä pidätyksiä MM-välierätappion jälkeen


