Lehti arvosteli mestari-Genkin pelaajat – Jere Uroselle tyydyttävä
Kuva: Getty Images
Huuhkajien 24-vuotias laitapuolustaja Jere Uronen on Belgian mestari. Urosen seuran Genkin neljäs kansallinen mestaruus varmistui, kun se pelasi torstaina tasapelin Anderlechtia vastaan, ja ainoa uhkaaja Club Brugge hävisi samaan aikaan Standard Liègelle. Samalla mestaruus tuo Genkille suoran paikan Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Mestarien liigassa Genk on nähty aiemmin kahdesti, viimeksi kaudella 2011-2012.
Belgialaislehti Voetbalkrant antoi perjantaina arvosanansa mestarijoukkueen pelaajille. Asteikko oli tiukka, sillä kiitettävää arvosanaa ei annettu kenellekään. Kahdeksalle pelaajalle lohkesi arvosana 8, ja suomalaispuolustajalle lehti antoi arvosanan 7.
Näin Voetbalkrant arvioi Urosen kautta:
– Vähemmän hyökkäävä kuin toisen laidan kollega (Joakim Mæhle), mutta pelasi kuitenkin enemmän kuin kelvollisen kauden. Sai tammikuussa kaksi uutta kilpailijaa vasemmalle laidalle ja näytti jo hetken aikaa menettävän paikkansa Casper De Norrelle. Yläloppusarjassa Uronen oli kuitenkin jälleen runkopelaaja.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa