Man Cityn entinen tähtipelaaja kiisti agenttinsa väitteet uran päättymisestä: ”Ilmoitan lopettamisestani henkilökohtaisesti”
Kuva: Getty Images
Manchester Cityn entinen keskikenttäpelaaja Yaya Touré on kiistänyt edustajansa puheet, joiden mukaan hän olisi päättänyt uransa.
Tourén, 36, agentti Dimitri Seluk kertoi viime viikolla, että Norsunluurannikon entinen maajoukkuepelaaja on päättänyt lopettaa pelaajauransa ja keskittyä valmentamiseen.
Joulukuusta lähtien ilman seuraa ollut Touré oikaisi väitteen sosiaalisessa mediassa.
– Tulevaisuuteni ympärillä on ollut viime aikoina paljon sekaannusta. Haluan tehdä selväksi, että rakastan jalkapalloa ja uskon pystyväni pelaamaan vielä muutaman vuoden, kommentoi Touré Twitterissä.
– Kyllä, aloitan valmistautumisen valmentajalisenssejä varten, mutta täysiaikainen valmentaminen ei ole juuri nyt mielessäni.
– Nyt olen valmis ja keskittynyt uusiin haasteisiin jalkapallon pelaamisessa! Ja älkää huolehtiko, ilmoitan lopettamisestani henkilökohtaisesti ja virallisesti itse, kun sen aika tulee.
Touré jätti Manchester Cityn kauden 2017-18 jälkeen pelattuaan koko sesongilla vain vajaat 900 minuuttia. Hän teki viime syyskuussa sopimuksen kreikkalaisen Olympiakosin kanssa, mutta sopimus purettiin yhteisymmärryksessä jo joulukuussa. Hän edusti Olympiakosia myös vuosina 2005-2006.
Aiemmin urallaan Touré on pelannut myös K.S.K. Beverenissä, Metalurh Donetskissa, AS Monacossa ja Barcelonassa. Norsunluurannikon A-maajoukkueessa hän esiintyi 101 kertaa.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Argentiinalaisilla on nyt uusi suosikkipelaaja, eikä hän tule omasta maajoukkueesta
- Naatan Skytältä koruton näkemys saamastaan palkinnosta: ”En pidä sitä oikeastaan minään”
- KuPS antoi nuorelle lupaukselle potkut – taustalla vakava rikosepäily
- Tim Sparv sai päävalmentajapestin Portugalista
- HJK hankki uuden keskikenttäpelaajan
- Katso: Argentiinan MM-joukkue julkaistu
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- Seurapomo: Alavés hankkimassa Ville Kosken – ”Olen varma siitä”
- Romano: Napoli löysi nopeasti Antonio Conten korvaajan – huippuluotsi tarttui haaviin
- MM-kisoihin valmistautuvalta maajoukkueelta tärkeä päätös ennen turnausta
- Huippukautta pelaava puolustaja nostettiin Huuhkajiin
- Virallista: Marcus Forss jättää Middlesbrough’n
- Romano: Napoli löysi nopeasti Antonio Conten korvaajan – huippuluotsi tarttui haaviin
- Ilves kaatoi TPS:n – tässä ovat Suomen Cupin puolivälieräjoukkueet
- Joel Pohjanpalo ja Jesse Joronen jatkavat tutussa komennossa ensi kaudellakin
- Seurapomo: Alavés hankkimassa Ville Kosken – ”Olen varma siitä”
- MM-kisoihin valmistautuvalta maajoukkueelta tärkeä päätös ennen turnausta
- HJK hankki uuden keskikenttäpelaajan
- Katso: Argentiinan MM-joukkue julkaistu
- Tässä on Hollannin MM-joukkue – tähtipuolustaja ulkona ryhmästä