Huuhkajien puolustaja paljasti – suomalaisilla ja norjalaisilla toimittajilla iso ero: ”Sitten on vain kuse*sa”
Kuva: Juha Tamminen
Tromsø IL:n riveissä henkilökohtaisesti vahvaa kautta pelaava Juha Pirinen kertoi SuomiFutis-sivuston IGTV:ssä oman idolinsa. Lisäksi Pirinen kertoi suomalaisten ja norjalaisten toimittajien eroista.
Pirisen edustama Tromsø on tällä hetkellä Norjan pääsarjassa viimeisenä. Pirinen on kuitenkin pelannut tällä kaudella kaikki minuutit, joten henkilökohtaisella puolella kausi on mennyt kohtalaisen hyvin.
Huuhkajien mukaan EM-karsintaotteluihin valittu Pirinen vastasi lukijoidemme kysymyksiin Kalastajatorpalla torstaina hymyissä suin.
Kuka on ollut idolisi jalkapallossa?
– Yksi nimi on sanottava. Brasilialainen laitapuolustaja Roberto Carlos, jolla oli ihan jäätävä kanuuna. Muistan nuorempana, että olin pienenä vähän samantyylinen kuin Carlos, sellainen lyhyt patukka. Vuodesta 1996 aloin sitten myös Real Madridia seuraamaan, kun hän siirtyi sinne. Hän on sellainen pelaaja, jota olen aina seurannut.
Pirinen on pelannut Tromsøssä vasempana laitapuolustajana neljän puolustajan linjassa sekä vasempana topparina kolmen keskuspuolustajan linjassa. A-maajoukkueessa Pirinen on nähty vasempana laitapuolustajana, laiturina tai wingbackina.
Mikä pelipaikka sopii sinulle parhaiten?
– Kyllä mä eniten tykkään pelata vasempana pakkina neljän puolustajan linjassa. Se on varmaan se paras paikka. Siinä on eroa esimerkiksi, jos pelaan kolmen topparin linjassa, niin siinä ei pääse ihan niin paljon hyökkäämään. Tyylini vasempana laitapuolustajana on aika juoksuvoimainen, sellainen ylös alas -tyyppinen. Se on aika rankka paikka.
– Tietenkin sitten kolmen linjalla pelattaessa wingbackina oleminen, mitä pelasin Italiaa vastaan, on kaikista pahin paikka, sellainen ajokoiran rooli. En ole seurajoukkueessa sitä kauheasti pelannut, ja olen siitä ihan onnellinen, koska siinä joutuu sahaamaan ihan huolella sitä vasenta laitaa.
Pirinen siirtyi täksi kaudeksi ulkomaille pelaamaan. Norjan ja Suomen futiskulttuurissa on eroja, mutta suurimpana huomiona Pirinen nostaa toimittajien työskentelyn.
– Norjassa meidän treeneissä on ainakin kaksi toimittajaa jokaisissa harjoituksissa. He myös yrittävät lähettää viestiä sosiaalisessa mediassa paljon ja yrittävät saada tietoa sitä kautta. En tykkää niin paljon siitä. Heidän kanssaan täytyy olla varovainen, että ei voi niin avoimesti puhua.
– Suomalaiselle toimittajalle jos sanoo jotain, niin voi pyytää, ettei kerro eteenpäin. Toki Suomessakin on erilaisia, mutta lähtökohtaisesti luotan enemmän suomalaisiin toimittajiin kuin norjalaisiin. Heille ei kannata kyllä sanoa ohi suun yhtään mitään tai sitten on vain itse kusessa.
Huuhkajat kohtaa lauantaina Tampereella EM-karsintaottelussa Bosnia-Hertsegovinan kello 19. Ensi viikon tiistaina Suomi matkaa Liechtensteinin vieraaksi.
SuomiFutis-sivuston IGTV:ssä on myös katsottavissa Lukas Hradeckyn sekä Benjamin Källmanin juttutuokio. Lisäksi luvassa vielä ennen Liechtenstein-ottelua Juha Pirisen pidempi haastattelu. Ota siis SuomiFutis-sivuston Instagram seurantaan TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Nyt se tapahtuu – Ronaldinho palaa pelikentille
- Käsittämätön temppu Englannissa – 19-vuotias iski kaksi maalia puolesta kentästä
- MTV: HJK:n hyökkääjä siirtyy KuPSin riveihin
- Lionel Messi toteutti edesmenneen isänsä toiveen – ”Hän oli innoissaan tästä”
- Vincent Kompany kiidätetty sairaalaan – sairauskohtaus harjoitusten jälkeen
- Nyt se tapahtuu – Ronaldinho palaa pelikentille
- Jani Honkavaaran Djurgårdenille iso takaisku Allsvenskanin mestaruustaistelussa
- Kasper Paananen palasi viimein pelikentille – debytoi Allsvenskanissa: ”Olen helpottunut”
- Virallista: KuPS sopimukseen HJK-hyökkääjän kanssa – ”Kaipasin uutta ympäristöä”
- Näkökulma: Teemu Pukin upea ura päättyy – yksi lupaus jäi lunastamatta, vai jäikö?
- Miro Tenho kertoi miksi jäi Djurgårdeniin
- AS: Entinen Huuhkajat-hyökkääjä Riku Riski on palannut pelikentille
- Voittomaali lopussa! FC Inter nappasi tärkeän voiton Veikkausliigan mestaruustaistelussa
- Käsittämätön temppu Englannissa – 19-vuotias iski kaksi maalia puolesta kentästä
- Lionel Messi toteutti edesmenneen isänsä toiveen – ”Hän oli innoissaan tästä”