Maajoukkuekaveri kannustaa HJK:n nuorta tähtipelaajaa siirtymään ulkomaille: ”Hänen on aika ottaa seuraava askel”
Kuva: Getty Images
Helsingin Jalkapalloklubin laitahyökkääjä Lassi Lappalainen vahvisti aiemmin tällä viikolla Ilta-Sanomille, että Italian pääsarjaseura Bologna on tehnyt hänestä tarjouksen.
IS:n tietojen mukaan Bolognan tarjous on noin 500 000 euroa ja italialaisseura haluaisi lainata hänet Major League Soccerin Montreal Impactiin, jonka taustalla vaikuttava liikemies Joey Saputo on myös Bolognan puheenjohtaja.
Impactia edustaa Lappalaisen, 20, maajoukkuekaveri, puolustaja Jukka Raitala, joka pelaa MLS:ssa parhaillaan kolmatta kauttaan.
Raitalan mukaan Lappalainen on valmis lähtemään ulkomaille.
– Hän on nuori pelaaja, todella nopea, nöyrä. Minusta hän on todella hyvä nuori pelaaja, kommentoi Raitala Pro Soccer USA:n mukaan.
– En tiedä, onko hän tulossa tänne tai mitä hänen tulevaisuutensa pitää sisällään, mutta tiedän, että hän on halukas lähtemään Suomesta. Hänen on aika ottaa seuraava askel.
Montreal Impactin päävalmentaja Rémi Garde vahvisti, että Lappalaisesta käydään kilpailua. Ilta-Sanomien mukaan Lappalaisen perässä ovat myös sveitsiläinen Grasshoppers ja Italian toiselle sarjatasolle pudonnut Chievo.
– Hän on muutaman seuran kohteena ja luultavasti sellaisen seuran, joka on lähellä Impactia, sanoi Garde ilmeisesti Bolognaan viitaten.
– Tilanteesta ei ole juurikaan mitään muuta kommentoitavaa.
LUE MYÖS:
- Ranskan liigaseura antoi potkut päävalmentajalleen – kuudesta ottelusta jäi käteen yksi pokaali
- Cristiano Ronaldon Al-Nassr kärsi rökäletappion Aasian Mestarien liigassa – nyt nettiin ilmestyi liuta videoita
- Kolumbian legenda ilmoitti – upea maajoukkueura tulee päätökseen
- ”Ukrainan Haaland” johtaa jo Hollannin liigan maalipörssiä – ikää vain 19 vuotta
- Niin katoaa mainen kunnia – Vozinha saa ryöpytystä virheistään
- Lionel Messin ex-pelikaverista Inter Miamin uusi päävalmentaja
- Entinen tähtipelaaja vaihtaa seuraa – pääsee pelaamaan lapsuuden ystävänsä kanssa
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- TPS:stä tuttu Theodoros Tsirigotis löysi uuden seuran
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa