Eurooppa-liigassa muhii jättiyllätys – nähdäänkö lohkovaiheessa uuden maan edustaja?

Moni saattaa muistaa, kuinka azerbaidzhanilainen FK Karabakh oli Atlético Madridille kahteen otteeseen liian kova pala Mestarien liigan lohkovaiheessa syksyllä 2017. Molemmat keskinäiset kohtaamiset päättyivät tasapeliin, ja Atléticon osana oli tyyytä Eurooppa-iigan pudotuspeleihin – jotka tosin päättyivät sen mestaruusjuhliin.
Kyseinen visiitti oli Karabakhin toistaiseksi ainoa Mestarien liigassa, mutta Eurooppa-liigan lohkovaiheessa se on ollut vakiovieras. Viimeisten viiden kauden aikana Karabakh on nähty Eurooppa-liigan lohkoissa neljästi, ja ainoan poikkeuksen muodostaa jo edellämainittu Mestarien liiga -syksy.
Nyt Karabakh on kuitenkin karsintojen playoff-kierroksella todella ahtaalla, sillä se sai taipua torstaina pohjoisirlantilaiselle Linfieldille maalein 3-2. Piskuinen puoliammattilaisseura siis onnistui siinä, mihin mahtava Atlético Madrid ei pystynyt kaksi vuotta aikaisemmin.
Otteluparin toinen osaottelu pelataan ensi torstaina Azerbaidzhanissa, mutta jo nyt Linfieldin neljän voiton putki europeleissä on pohjoisirlantilaisittain historiallinen. Mikäli Pohjois-Irlannin maajoukkuehistorian parhaan maalintekijän David Healyn valmentama Linfield etenisi aina lohkovaiheeseen asti, olisi se ensimmäinen pohjoisirlantilainen seura ikinä minkään eurokilpailun lohkovaiheessa.
Linfieldin suuri sankari oli vasta 20-vuotias Shayne Lavery, joka teki joukkueelleen kaksi maalia. Laveryn jälkimmäinen osuma oli todella komea taidonnäyte, sillä hän karkasi sisulla ja voimalla vartijaltaan, spurttasi huimaan vauhtiin ja sijoitti pallon tyylikkäästi verkkoon.
Kaikki näytti Linfieldin kannalta jo todella hyvältä, mutta Karabakhin lisäajan 2-3 -kavennusmaali nosti azerbaidzhanin osakkeita. Maalin viimeisteli Evertonissakin pelannut hyökkääjä Magaye Gueye.
Aiemmilla kierroksilla Linfield on pudottanut färsaarelaisen Torshavnin sekä montenegrolaisen Sutjeska Niksicin.
Pohjois-Irlanti ei kuitenkaan ole ainoa eurofutiksen pikkumaa, joka on lähellä maan ensimmäistä lohkovaihepaikkaa. Toiveet ovat korkealla myös Liettuassa, jonka kansallinen mestari Suduva pelasi eilen kotonaan maalittoman tasapelin unkarilaisen Ferencvarosin kanssa. Aiemmilla kierroksilla Suduva oli pudottanut sanmarinolaisen Tre Pennen sekä israelilaisen Maccabi Tel-Avivin.
Historiallista maan ensimmäistä lohkovaihepaikkaa kärkkyy myös armenialainen Ararat-Armenia, joka voitti playoff-vaiheen avausosassa luxemburgilaisen Dudelangen 2-1. Dudelange itse teki viime kaudella historiaa ollen ensimmäinen luxemburgilaisseura lohkovaiheessa. Ararat-Armenia on pudottanut aiemmilla kierroksilla gibraltarilaisen Lincoln Red Impsin sekä georgialaisen Saburtalo Tbilisin.
Ensi viikolla selviää, juhlitaanko Pohjois-Irlannissa, Liettuassa tai Armeniassa maan historian ensimmäistä lohkovaihepaikkaa. Kenties näiden pikkumaiden menestys antaa myös uskoa veikkausliigaseurojen lohkovaihehaaveille.
Lähde: TalkSport
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Real Madrid ja Barcelona julkistivat pelaajakaupat peräperään & Luka Modric siirtyy uuteen seuraan
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- Ruotsi antoi myrskyvaroituksen EM-kisoissa – altavastaajasta tullut pelote suurille: ”Joukkueet ovat avaamassa silmänsä”
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Entinen Liverpool-tähti jättää Saudi-Arabian kentät
- Ilves hankkimassa pelaajan Simo Valakarin seurasta
- MTV: Ilveksen tähti Itävallan suurseuran tähtäimessä
- Chelsea on seurajoukkueiden maailmanmestari! Antoi finaalissa oppitunnin PSG:lle
- Suomalaispelaaja sai jatkosopimuksen Hollannissa
- HJK kommentoi viime viikon nöyryyttävää tulosta – nämä ovat suunnitelmat siirtoikkunassa
- Lähde: Bayer Leverkusenin tähti sopinut siirrosta Saudi-Arabiaan
- Gnistanilta kova suoritus vajaalla – maalivahti ajettiin ulos alkutahdeilla
- Potkut saanut Stefano Pioli palaa tuttuun seuraan
- Bayer Leverkusen jysäytti lähes 40 miljoonan euron hankinnan