Eurooppa-liigassa muhii jättiyllätys – nähdäänkö lohkovaiheessa uuden maan edustaja?
Kuva: Getty Images
Moni saattaa muistaa, kuinka azerbaidzhanilainen FK Karabakh oli Atlético Madridille kahteen otteeseen liian kova pala Mestarien liigan lohkovaiheessa syksyllä 2017. Molemmat keskinäiset kohtaamiset päättyivät tasapeliin, ja Atléticon osana oli tyyytä Eurooppa-iigan pudotuspeleihin – jotka tosin päättyivät sen mestaruusjuhliin.
Kyseinen visiitti oli Karabakhin toistaiseksi ainoa Mestarien liigassa, mutta Eurooppa-liigan lohkovaiheessa se on ollut vakiovieras. Viimeisten viiden kauden aikana Karabakh on nähty Eurooppa-liigan lohkoissa neljästi, ja ainoan poikkeuksen muodostaa jo edellämainittu Mestarien liiga -syksy.
Nyt Karabakh on kuitenkin karsintojen playoff-kierroksella todella ahtaalla, sillä se sai taipua torstaina pohjoisirlantilaiselle Linfieldille maalein 3-2. Piskuinen puoliammattilaisseura siis onnistui siinä, mihin mahtava Atlético Madrid ei pystynyt kaksi vuotta aikaisemmin.
Otteluparin toinen osaottelu pelataan ensi torstaina Azerbaidzhanissa, mutta jo nyt Linfieldin neljän voiton putki europeleissä on pohjoisirlantilaisittain historiallinen. Mikäli Pohjois-Irlannin maajoukkuehistorian parhaan maalintekijän David Healyn valmentama Linfield etenisi aina lohkovaiheeseen asti, olisi se ensimmäinen pohjoisirlantilainen seura ikinä minkään eurokilpailun lohkovaiheessa.
Linfieldin suuri sankari oli vasta 20-vuotias Shayne Lavery, joka teki joukkueelleen kaksi maalia. Laveryn jälkimmäinen osuma oli todella komea taidonnäyte, sillä hän karkasi sisulla ja voimalla vartijaltaan, spurttasi huimaan vauhtiin ja sijoitti pallon tyylikkäästi verkkoon.
Linfield now have four successive victories in Europe this season. Northern Ireland clubs are on eight and counting (plus three draws). This is completely unchartered territory. Being one game from a European group stage is almost unfathomable.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- TPS hakee osumaa siirtomarkkinoilta – nuorelle hyökkääjälle iso mahdollisuus Turussa
- Expressen: Allsvenskanin suurseura Ibrahim Cissén kintereillä
- KuPS kohtaa Puolan suurseuran Konferenssiliigan pudotuspeleissä
- Aftonbladet: Miika Takkula haluaa tutun valmentajan AIK:hon – neuvottelut käynnissä
- Bild: Anssi Suhonen löysi uuden seuran
- Pikkuhuuhkajien maalivahtivalmennukseen vahvistus KuPSista
- Virallista: HJK:sta tuttu Vicente Besuijen löysi uuden työnantajan
- Bold: Tanskan kärkiseura kiinnostunut Otto Ruopista
- Entinen Huuhkaja-pelaaja Juha Pirinen palaa Suomeen
- Benfican akatemian kasvatti FC Lahteen
- Bold: Tanskan kärkiseura kiinnostunut Otto Ruopista
- Maximilian Ibrahimović siirtyy toiseen huippuseuraan
- Virallista: HJK:sta tuttu Vicente Besuijen löysi uuden työnantajan
- Bild: Anssi Suhonen löysi uuden seuran
- Jättipaukku Espanjassa! Álvaro Arbeloan aika Real Madridin päävalmentajana alkoi karmealla pullahduksella
- Entinen Huuhkaja-pelaaja Juha Pirinen palaa Suomeen
- Benfican akatemian kasvatti FC Lahteen
- Aftonbladet: Miika Takkula haluaa tutun valmentajan AIK:hon – neuvottelut käynnissä
- KuPS kohtaa Puolan suurseuran Konferenssiliigan pudotuspeleissä
- Yle: Toni Koskelan seura kiinnostunut Ilveksen tähtipelaajasta

