Napolin hieno nousu Juventusta vastaan ei riittänyt – Ancelotti: ”Hukkasimme mahdollisuuden”
Kuva: Getty Images
Juventus voitti lauantaina Napolin kotonaan 4-3 Italian Serie A:ssa tapahtumarikkaan ottelun jälkeen.
Kotijoukkue johti ottelua noin tunnin kohdalla jo kolmella maalilla, mutta Napoli taisteli vielä rinnalle. Ratkaisu nähtiin pelin 92. minuutilla, kun Napolin toppari Kalidou Koulibaly ohjasi epäonnekseen pallon omaan maaliinsa Juventuksen vapaapotkusta. (Lue ottelusta lisää)
Juventuksen apuvalmentaja Giovanni Martusciello oli tyytyväinen torinolaisten taistelutahtoon, mutta hän myönsi virheitä tapahtuneen.
– Fyysinen tasomme laski tunnin kohdalla, ja se on vaikeaa, kun vastassa on Napolin kaltainen joukkue, joka syöttelee niin hyvin. Me myös herpaannuimme. Meidän olisi pitänyt ottaa tilanteesta enemmän irti, kun johdimme 3-0, kommentoi Martusciello Sky Sport Italialle.
– Maaleja voi päästää, mutta ei kolmea 16 minuutissa. Ehkä me olimme tyytyväisiä 3-0-tilanteessa ja annoimme Napolin iskeä takaisin.
– Tuon tasoisia pelaajia vastaan tulee päästämään maaleja, kun tekee sijoittumisessa virheitä ja sitten reagoi. Haluan keskittyä ensimmäisen tunnin todella positiiviseen suoritukseen, mutta ilmassa oli hieman pelkoa, kun he tulivat peliin takaisin mukaan.
– Olen ollut täällä noin kuukauden. Jo kesän harjoituspeleissä olin ihmeissäni siitä, miten tämä joukkue ei anna periksi. He antoivat kaikkensa ja jatkoivat ansaitakseen jotain tästä pelistä, ja se on merkittävä piirre.
Napolin päävalmentaja Carlo Ancelotti oli pettynyt, vaikka vieraat kävivätkin lähellä suurta yllätystä.
– Tämä ei ollut positiivinen testi, sillä pelasimme tunnin huonosti. Peli vaikutti olleen ohi, mutta me palasimme ruotuun. Se olisi voinut päättyä 3-3 tai 4-3, mutta se ei olisi muuttanut sitä faktaa, että suorituksemme oli riittämätön.
Napolin puolustus oli koetuksella myös Serie A:n avauskierroksella, jolla se voitti Fiorentinan 4-3.
– Puolustuksen ongelmat eivät ole yksilöllisiä tai teknisiä. Me päästimme kahdella kierroksella seitsemän maalia, koska koko joukkue ei uhraudu tarpeeksi auttamaan.
– Juventuksella on niin paljon luonnetta ja laatua. Me tiedämme, että he nostavat aina tasoaan kauden tärkeillä hetkillä. Me voimme kilpailla [Juventusta vastaan], mutta me hukkasimme tänään mahdollisuuden, erityisesti siksi, että aloitimme pelaamisen vasta tunnin kohdalla. Se on todella iso pettymys.
– Olisin ollut pettynyt, vaikka se olisi päättynyt 3-3, koska suorituksemme oli yhä sama.
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Adam Marhiev iski kaksi maalia Saksassa!
- Katso: KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- Maalinteon kanssa tuskaileva Toni Koskelan Kalmar vaikeassa tilanteessa – hävisi sarjajumbolle
- Otto Ruoppi debytoi Saksan Bundesliigassa
- Toni Koskela menettää avainpelaajansa Allsvenskanin ennätyskaupassa – siirtyy Jani Honkavaaran alaisuuteen
- Leo Walta täysin ulkona
- Julian Alvarez kertoi Artetalle suoraan kantansa – nyt tuli iso päätös!
- MTV: AC Oulun kärkimies Belgian pääsarjaan
- Yle: Ilveksen huippulupaus Englantiin – tässä on uusi seura
- Ville Kosken Alavés nousi La Ligan kärkipaikalle
- Otto Ruoppi debytoi Saksan Bundesliigassa
- Leo Walta täysin ulkona
- Adam Marhiev iski kaksi maalia Saksassa!
- Katso: KuPSin Konferenssiliigan otteluohjelma julkaistu
- IS: Veikkausliigan nimi vaihtuu
- Yle: Ilveksen huippulupaus Englantiin – tässä on uusi seura
- Toni Koskela menettää avainpelaajansa Allsvenskanin ennätyskaupassa – siirtyy Jani Honkavaaran alaisuuteen
- Julian Alvarez kertoi Artetalle suoraan kantansa – nyt tuli iso päätös!
- MTV: AC Oulun kärkimies Belgian pääsarjaan
- Ville Kosken Alavés nousi La Ligan kärkipaikalle