Suomi-futis elää myös arjen sankareista – ottelu vaarassa peruuntua, vierasjoukkueen sähkömies riensi hätiin
Urheilun ja jalkapalloilun perustava idea on, että lähtökohtaisesti häviäjiä on aina yhtä paljon kuin voittajiakin. Tappioitakin pahempaa otteluiden kaikille osapuolille – joukkueille, katsojille ja toimihenkilöille – lienee kuitenkin se, jos koko ottelu joudutaan syystä tai toisesta perumaan. Hyvä valmistautuminen menee harakoille ja kotimatkoille joudutaan lähtemään ilman kipeästi kaivattua adrenaliiniannosta.
Sunnuntaina ottelun peruuntuminen oli aito uhka Suomessa, Kakkosen B-lohkon ottelussa GrIFK-KaaPo. Kauniaisten keskuskentän valoja ei saatu päälle, eikä mikään tuntunut enää auttavan. Tällöin tarvittiin Suomi-futiksen arjen sankaruutta, ja moniosaajaa. Hätiin tuli vierasjoukkue KaaPon Hans Honkasalo.
25-vuotias Honkasalo on siviiliammatiltaan sähköasentaja, joten hän ratkaisi ongelman ja Kauniaisten areenalle saatiin valot. Näin ottelu saatiin lopulta pelattua suunnitellusti.
#MiestenKakkonen matsi @GreenIFK:n ja KaaPon välillä oli eilen vaarassa peruuntua, kun Kauniaisten keskuskentän valoja ei saatu päälle. Onneksi meidän Hans Honkasalo osaa asiansa, ja lopulta valot saatiin päälle ja matsi käyntiin
Päävalmentajan syväanalyysi matsista
Vähä jäi kaivelemaan tasuri tänään Kauniaisissa.Pari huolimatonta maalia päästettiin vaikka toisaalta ite oltiin tehokkaita erikoistilanteissa.Onneks joukkueessa sähköasentaja ni saatiin kentän valot kuntoon ja peli pelattua.#kaapo #valotpäälle #sähkäri
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Avainpelaaja jätti FC Hakan – siirtyy Yhdysvaltoihin
- Oliver Glasner kertoi mielipiteensä KuPSista
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Expressen: KuPS on tehnyt valmentajavalintansa
- Jättimäinen käänne MM-kisoihin? Turnauspaikka uhattuna – yksi maa voi saada uuden mahdollisuuden
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- SJK-tähti saattaa vaihtaa maisemaa: ”Se on kaikista todennäköisintä”
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa