Teemu Pukki kertoi, miltä tuntui lukea oma nimi Valioliigan maalipörssin kärjestä: ”Oli aika siistiä olla hänen edellään”
Kuva: Getty Images
Norwichin noustua täksi kaudeksi Valioliigaan, saatiin maailman kovimpaan sarjaan jälleen suomalainen pelaaja. Harva osasi silti ennustaa, että kauden alussa Teemu Pukki johtaisi Valioliigan maalipörssiä jättäen taaksensa Harry Kanen ja Mohamed Salahin kaltaiset supertähdet.
Toisella kierroksella Newcastlea vastaan tullut hattutemppu nosti Pukin maalipörssin kärkeen yhdessä Sterlingin kanssa. Kolmannella kierroksella maaliputki jatkui, kun Chelseaa vastaan tuli maali ja maaliin johtanut syöttö. Pukki ja Sterling jakoivat maalipörssin kärjen viidellä osumalla, tosin Pukilta löytyi yksi maalisyöttö Sterlingiä enemmän.
Pukki jäi viime viikonloppuna maaleitta, kun West Ham voitti kotonaan Norwichin lukemin 2-0. Samalla Pukki joutui luovuttamaan maalipörssin kärkinimen yhdelle idoleistaan, nimittäin Manchester Cityn Sergio Agüerolle.
– Olihan se siisti fiilis. Sitten kun katsoi vielä mitä pelaajia siinä oli vierellä. Esimerkiksi Agüerosta olen aina tykännyt. Oli aika siistiä olla hänen edellään, vaikkakin nyt hän sitten meni ohi, Pukki kertoo toimittajien ympäröimänä Helsingin Kalastajatorpalla.
Valioliigan maalipörssin voittaminen onkin sitten jo toinen juttu. Pukista voi hyvin tulla ainakin eniten yhdellä kaudella valioliigamaaleja tehnyt suomalainen. Mikael Forssell paukutti kaudella 2003-04 Birminghamin paidassa 17 osumaa. Yksi apu ennätyksen jahtaamisessa voisi olla rangaistuspotkujen vetovastuu. – Kyllä meillä on joka pelissä lista, että kuka vetää. En paljasta vielä (millä sijalla Pukki on listalla). Näette sitten kun tulee pilkku tai pilkkuja. – Viime kaudella tuli se yksi pilkku, jossa epäonnistuin. Niitä on tullut välillä harjoiteltua, että kyllä minulla tällä hetkellä on ihan hyvä fiilis pilkkujen vetämisestä, Pukki paljastaa.Reilussa vuodessa Brøndbystä Kloppin halattavaksi
Nousu Valioliigan ja samalla maailman huipulle on ollut pitkä. Pukin tehtyä upeita maaleja saksalaisseura Schalken verkkoon Eurooppa-liigan karsinnoissa vuonna 2011 moni odotti miehestä seuraavaa sateentekijää suomalaisessa jalkapallossa. Tie veikin nopeasti Saksan Bundesliigaan Schalken riveihin, mutta sen jälkeen uralle on mahtunut monta ylä- ja alamäkeä. Tällä hetkellä Pukki on kuitenkin suomalainen supertähti Valioliigassa. Kesällä 2018 Pukin siirryttyä tanskalaisesta Brøndbystä Norwichiin moni hieraisi silmiään. Pukki oli tehnyt vakuuttavaa jälkeä Tanskassa, mutta miehen kykyjä fyysisessä Englannin Mestaruussarjassa epäiltiin. Viime kaudella Pukki pyyhki epäilyillä lattiaa iskien 29 maalia sarjassa ja hinaten Norwichin Valioliigaan. Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nyt se tapahtui: Cristiano Ronaldo johdatti joukkueensa Saudi-Arabian liigan mestaruuteen
- IS:n asiantuntija pamautti suorat sanat Neymarin MM-kisapaikasta
- Haastattelu: Näin Leo Walta kommentoi alkutaivaltaan Swanseassa
- Cristiano Ronaldo on kirjoittamassa taas historiaa – Lionel Messi saattaa yltää samaan
- Haastattelu: Näin Jacob Friis kommentoi valtavaa MM-uudistusta
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- MM-kisoihin valittu Neymar: uusi vamma!
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajat seuraaviin otteluihin
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- ”Failing upwards”: Oliver Antmanille povataan jättisiirtoa
- Kongon demokraattiselta tasavallalta rohkea ratkaisu – parhaat pelaajat kotiin
- Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermon kausi päättyi isoon pettymykseen – Filippo Inzaghi: ”En lähtisi täältä edes Real Madridiin”
- HS: Gilla FC sai Vantaan kaupungilta poikkeusedun – tässä syy
- Kuvankauniit naiset ilmestyivät katsomoon – Mistä on kyse?
- Siinäkö se oli – Neymarista leviää nyt huolestuttavia uutisia
- Upea osuma: Jari Litmanen, 55, yllätti veskarin lähes puolesta kentästä – katso video
- Neymar vei kaiken huomion, vaikka fiasko tuli muualtakin – ”Yksi surkeimmista pelaajista maajoukkueen historiassa”
- Tuleeko MM-kultaa? Saksan kisajoukkue on nyt julki
- Katso: Jacob Friis nimesi Huuhkajat seuraaviin otteluihin