HS: Huuhkajien Liechtenstein-peliin vapautunee vielä lippuja
Kuva: Juha Tamminen
Liechtensteinin A-maajoukkue ei ole jalkapallopiireissä mikään varsinainen yleisömagneetti, mutta 15. marraskuuta Liechtenstein pääsee sataprosenttisen varmasti pelaamaan täyden stadionin edessä, ja säätilasta riippumatta kuumissa tunnelmissa. Tuolloin Huuhkajilla on nimittäin mahdollisuus varmistaa Telia 5G Areenalla historiallinen EM-kisapaikka.
Suomen seuraava karsintapeli on ollut loppuunvarattu jo pitkään, mutta otteluun on tulossa vielä lippuja myyntiin. Nämä vapautuvat pääosin vieraskannattajien lippukiintiöstä.
– Varauksesta vapautuu jonkin verran lippuja, parhaimmillaan puhutaan sadoista lipuista, Palloliiton tiedottaja Mikael Erävuori kertoi Helsingin Sanomille (HS:n koko juttu on luettavissa täältä).
– Eniten vapautuu Liechtensteinin kannattajille varatuista lipuista, joita on noin 400–500 varattu. Liput tulevat myyntiin kuun vaihteen tienoilla, kun saadaan lopullinen ilmoitus fanien määrästä. Yleensä pari viikkoa ennen ottelua on tapana ilmoittaa fanien määrä.
[readmore from=Huuhkajat]
Telia 5G Areenan katsomokapasiteetti on 10 770 katsojaa. Tulijoita ratkaisuotteluun olisi luonnollisesti huomattavan paljon enemmänkin, joten muitakin ratkaisuja fanien hyväksi pohditaan. Yksi vaihtoehto voisi olla iso screeni pelin seuraamiseksi.
– Marraskuun puolivälissä ilmasto-olosuhteet voivat asettaa rajoituksia tai vähintään kysymysmerkkejä, mutta se on vaihtoehto, joka tutkitaan tarkkaan, Erävuori toteaa.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Robert Taylorin MLS-kausi päättyi pettymykseen
- Leo Walta taistelee päätöskierroksella Allsvenskanin maalikuninkuudesta
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Tähänkö se ratkesi? KuPS tarrasi kaksin käsin kiinni Veikkausliigan mestaruuspatsaaseen
- Mullistiko Neymar vapaapotkujen tulevaisuuden?
- Tällä hinnalla Huuhkajat saisi nyt ystävyysottelun Argentiinaa vastaan
- Barcelona saanut merkittävän tarjouksen Robert Lewandowskista
- Kohahduttava väite: Lionel Messi pyysi siirtoa, mutta ei saanut sitä mitä haki
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Cristiano Ronaldon poika kiipeää kohti huippua – taas maali maajoukkueessa
- Arsenal-legendalle kenkää päävalmentajan paikalta
- Yllätystappio! Nouseeko Lionel Messin ja Inter Miamin tie pystyyn jälleen jo ensimmäisellä kierroksella?
- Virallista: Jukka Raitala lopettaa pelaajauransa
- Rasmus Schüller jättämässä Djurgårdenin: ”Hyvin mahdollista”