Manchester Unitedin seuraikoni muistaa, miten tylysti Sir Alex Ferguson penkitti hänet debyytissä – pelaaja kertoi syyn huonolle esitykselleen

Ranskan maajoukkueen entinen laitapuolustaja Patrice Evra on kertonut, miten järkyttävällä tavalla hänen aikansa alkoi Manchester Unitedissa.
Evra vaihdettiin kentältä debyytissään vain 45 minuutin jälkeen. Monacosta vuonna 2006 Unitediin siirtynyt Evra joutui astelemaan nöyränä vaihtoon Manchesterin derbyssä Manchester Cityä vastaan. Peliesitys ei siis ollut Evran osalta toivottu.
Evran selityksen mukaan hän oli kipeänä ennen peliä, mutta ei kehdannut kertoa tuolloiselle managerille Sir Alex Fergusonille asiasta.
– Kun pelasin ensimmäistä peliäni Manchester Unitedissa, söin vähän papuja ja pastaa (ennen peliä) ja tunsin oloni todella sairaaksi huoneessani, Evra kertoi Sky Sportsille.
– Olin menossa sanomaan Sir Alex Fergusonille, että en pysty pelaamaan, mutta pelkäsin sitä, koska he olisivat sanoneet, ettei hän ole oikea mies pelaamaan derbyssä.
Vaihtoon jouduttuaan Ferguson sanoi Evralle tylyt sanat.
– Nyt istut, katsot ja opit englantilaista jalkapalloa, Evra kertoi Fergusonin sanoneen hänelle.
– Se oli raskasta aikaa, Evra totesi heti perään.
Tapahtuneen jälkeen myös Evran agentti reagoi tapaukseen.
– Jopa agenttini sanoi, että teimme ison virheen kun allekirjoitin sopimuksen Manchester Unitediin. Mutta olin hyvin vahva henkisesti todistamaan kaikki vääräksi minun suhteeni, koska olen hyvin ylpeä ja tein sen.
Hän toden totta todisti olevansa luottamuksen arvoinen. Evra, nyt 38, pelasi lopulta yli kahdeksan vuoden aikana 278 ottelua Unitedin paidassa ja voitti muun muassa viisi Valioliigan mestaruutta ja Mestarien liigan seuran riveissä.
Unitedin kapteeninakin toiminut Evra siirtyi italialaisjätti Juventukseen vuonna 2014 ja voitti ”Vanhan rouvan” riveissä kaksi Serie A:n mestaruutta. Sen jälkeen hän edusti vielä Marseillea ja West Hamia ennen lopettamistaan.
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- Lionel Messille iso tunnustus Argentiinassa – ”Yksi kauneimmista, jonka olen saanut”
- Bayern Münchenin yhteydenotto yllätti Thomas Tuchelin – huippuvalmentajalla suuret tavoitteet keväälle
- Kylian Mbappé arvioi tulikastettaan Ranskan kapteenina – joukkuetoverin suuri onnistuminen sai tähden kehut
- ”Kapteeninnauha ei tule muuttamaan häntä” – näin Didier Deschamps kommentoi Kylian Mbappén ensiesiintymistä Ranskan kapteenina
- Huuhkajiin yksi muutos lisää ennen Pohjois-Irlanti -ottelua
- Ronald Koeman lyttäsi joukkueensa Hollannin kokeman nöyryytyksen jälkeen: ”En halua selitellä”
- Ranska takoi rumat lukemat Hollantia vastaan EM-karsinnoissa
- Bayern München vahvisti: Nagelsmann ulos, Tuchel tilalle
- Huuhkajista yksi sivuun vatsataudin takia
- Näkökulma: Bayern Münchenin toiminta on typerää, rumaa ja äärimmäisen epäammattimaista
- Näkökulma: Bayern Münchenin toiminta on typerää, rumaa ja äärimmäisen epäammattimaista
- Lionel Messille käsittämätön maalimäärä täyteen – pelin jälkeen vastustaja pyysi nimikirjoitusta pelipaitaansa
- Ranska takoi rumat lukemat Hollantia vastaan EM-karsinnoissa
- Lähde: Julian Nagelsmann yllättyi potkuistaan – ei ymmärrä Bayern Münchenin ratkaisua
- Ronald Koeman lyttäsi joukkueensa Hollannin kokeman nöyryytyksen jälkeen: ”En halua selitellä”
- Huuhkajiin yksi muutos lisää ennen Pohjois-Irlanti -ottelua
- Mesut Özil paljasti miksi siirtyi Barcelonan sijasta Real Madridiin – pettyi Pep Guardiolaan: ”Ei viitsinyt edes tutustua minuun”
- Bayern Münchenin yhteydenotto yllätti Thomas Tuchelin – huippuvalmentajalla suuret tavoitteet keväälle
- Bayern München on huolissaan tähtihankinnastaan – vire ja kunto laskussa
- Kylian Mbappé arvioi tulikastettaan Ranskan kapteenina – joukkuetoverin suuri onnistuminen sai tähden kehut