Lukas Hradeckyn Leverkusen viimein voittoon Mestarien liigassa – PSG varmisti pudotuspelipaikkansa
Kuva: Getty Images
Lukas Hradeckyn Leverkusen voitti keskiviikkoiltana Atléticon Mestarien liigan lohkovaiheen neljännellä ottelukierroksella maalein 2-1.
Kyseessä oli Leverkusenille lohkovaiheen ensimmäiset pisteet. Saksalaisseuralla on vielä pieni mahdollisuus edetä kevään pudotuspelivaiheeseen. Se vaatisi Atléticon tappiota niin Juventukselle kuin Lokomotiville ja samaan aikaan Leverkusenin pitäisi voittaa kummatkin jäljellä olevat ottelut.
Hradecky piti Leverkusenin jatkopeliunelmat elossa lisäajan huipputorjunnallaan. Viidessä peräkkäisessä ottelussa maalinteossa onnistunut Álvaro Morata pääsi laukomaan noin viidestä metristä juuri ennen ottelun päättymistä, mutta Hradecky pelasti isännät loistavalla torjunnallaan. Morata oli kaventanut ottelun noin minuuttia aiemmin.
Toisaalla Mestarien liigassa PSG varmisti jatkopaikkansa voitettuaan Club Brüggen Pariisissa maalein 1-0. Mauro Icardi vastasi PSG:n ainokaisesta.
Madridissa Real Madrid murskasi Galatasarayn luvuin 6-0. 18-vuotias Rodrygo iski upean hattutempun Galatasarayn verkkoon ja Real Madrid voi varmistaa jatkopaikkansa ensi kierroksella. PSG johtaa lohkoa viiden pisteen erolla Real Madridiin.
Aiemmin keskiviikkona Bayern München ja Juventus varmistivat pudotuspelipaikkansa. Bayern voitti Olympiakosin maalein 2-0 ja Juventus kukisti Moskovassa Lokomotivin 2-1.
LUE MYÖS:
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- KuPS jäi jälleen ilman voittoa – HJK haki pisteen Kuopiosta
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Veikkausliigasta tuttu José Riveiro saanut AIK:n hyvään iskuun – valittiin Allsvenskanin kuukauden valmentajaksi
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Palloliitto: Miesten Suomen Cupin finaalia ei keskeytetty sairauskohtausten takia
- Otto Ruopille ensimmäinen tehopiste Bundesliigassa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- AC Oulu debytoi loppuunmyydyllä uudella stadionillaan – IF Gnistan oli tyly vieras
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- 16-vuotias keskikenttäpelaaja loisti Mestarien liigassa – asiantuntijalta hurja vertaus
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa