Moshtagh Yaghoubin uusi seura selvillä – ura jatkuu Veikkausliigassa
Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa pelaava Helsingin IFK avasi perjantain heti aamutuimaan kovan luokan pelaajahankintauutisella. Stadilaisseura tiedotti tehneensä kaksivuotisen sopimuksen Suomen A-maajoukkueessakin pelanneen keskikenttäpelaajan Moshtagh Yaghoubin kanssa.
Yaghoubi on pelannut urallaan 135 Veikkausliigan ottelua FC Hongassa, RoPS:ssa, HJK:ssa ja SJK:ssa.
Suomen A-maajoukkueessakin nähty 25-vuotias ”Mosa” pelasi viime kaudella SJK:n riveissä 15 liigapeliä. Loppukaudella Yaghoubi purki sopimuksensa seuran kanssa. Tuolloin syyksi ilmoitettiin ylirasitustila, jonka takia pelaaja ei mm. palautunut harjoituksista.
Yaghoubi taustoitti, miten päätyi IFK:n riveihin.
– Mika (seuran urheilutoimenjohtaja Lönnström) soitti parisen viikkoa sitten ja siitä kaikki oikeastaan lähti. Hän kertoi, että seura panostaa tänä vuonna entistä enemmän joukkueeseen. Se kuulosti hyvältä ja halusin olla osa sitä prosessia. On myös kiva palata pääkaupunkiseudulle asumaan vuoden tauon jälkeen, Yaghoubi kertoi HIFK:n sivuilla.
– Kentällä olen taitava pelaaja ja voittajatyyppi, joka vihaa häviämistä. Odotan mielenkiinnolla ensi kautta, jonka aikana haluan nauttia jokaisesta päivästä HIFK:ssa. Tulen tekemään kaikkeni joukkueen eteen sekä treeneissä että peleissä, jotta voin omalta osaltani auttaa joukkuetta sijoittumaan mahdollisimman korkealle ensi kaudella! HIFK:lla on Suomen parhaat fanit ja tulee olemaan siistiä kun nyt pääsen pelaamaan heidän edessä.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Antonio Conte vihjailee – paluu Italian päävalmentajaksi?
- Tässä on Chelsean uusi manageri – Lukas Hradeckyn ex-valmentaja puikkoihin
- Nyt puhuu Saksan valmentaja – kieltäytyi kommentoimasta Manuel Neuerin tilannetta
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Raju purkaus Italiassa! Huippuvalmentaja kiehui omalle seurajohdolleen: ”Onko jotain sanottavaa?”
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin
- FIFA poistui Kiinasta tappio niskassaan