Bayern München vaihtaa valmentajaa. Seura tiedottaa kotisivuillaan päättäneensä työsuhteen päävalmentajansa Niko Kovačin kanssa.

Tiedotteen mukaan asiasta päättivät yhdessä seuran puheenjohtaja Uli Hoeneß, johtokunnan puheenjohtaja Karl-Heinz Rummenigge, seuran urheilujohtaja Hasan Salihamidžić sekä Kovač sunnuntaisessa tapaamisessaan. Kovačin kerrotaan ehdottaneen seuralle itse irtisanoutumistaan.

– Joukkueen viime viikkojen suoritukset ja tulokset ovat osoittaneet meille tarpeen reagoida. Olemme kaikki pahoillamme tästä kehityksestä. Haluan kiittää Niko Kovačia työstään ja etenkin viime kauden tuplamestaruudesta FC Bayernin nimissä, Rummenigge toteaa tiedotteessa.

Valmennusvastuun ottaa tilapäisesti apulaisvalmentaja Hans Flick. Flickin johdolla joukkue aloittaa valmistautumisensa keskiviikkoiseen Mestarien liiga -peliin Olympiakosta vastaan ja lauantain sarjaotteluun Borussia Dortmundia vastaan.

[readmore from=Kovac-Niko]

– Luulen, että tämä oli tällä hetkellä seuralta oikea ratkaisu, Kovač itse toteaa tiedotteessa.

– Tulokset sekä tapa, jolla olemme viime aikoina pelanneet, johtivat minut tähän ratkaisuun. Veljeni Robert ja minä kiitämme FC Bayernia kuluneista puolestatoista vuodesta. Joukkue voitti mestaruuden, Saksan Cupin ja Super Cupin. Se oli hyvää aikaa. Toivotan seuralle ja joukkueelle kaikkea hyvää.

Kovacin viimeiseksi otteluksi jäi sarjapeli hänen entistä seuraansa Eintracht Frankfurtia vastaan. Eintracht oli pelissä parempi maalein 5-1. Bayern on Bundesliigassa vasta sijalla neljä.