Nyt ei säästellä sanoja: Ajaxin kapteeni tylytti antaumuksella tiistain jännitysnäytelmän erotuomaria – ”Yksi mies varastaa meiltä kaiken”
Kuva: Getty Images
Hollantilaisseura Ajaxin kapteeni Dusan Tadic ei hyväksy tiistain Mestarien liigan ottelun tapahtumia. Erotuomaritoimintaan tyytymätön Tadic oli kitkerällä päällä Chelseaa vastaan 4-4-lukemiin Stamford Bridgella päättyneen ottelun jälkeen.
Ärtymys on ymmärrettävää, sillä Ajax menetti kolmen maalin johtonsa ja jäi tasapeliin.
Ajax johti vielä tunnin kohdalla peliä jo 4-1-lukemin. Kun Cesar Azpiliqueta kavensi pelin 2-4:ään 63. minuutilla, alkoi pian sen jälkeen hyvin erikoinen tapahtumasarja.
68. minuutilla peli alkoi kääntyä isäntien eduksi. Jo avausjaksolla ensimmäisen varoituksensa saanut Daley Blind rikkoi Tammy Abrahamia, mutta peli jatkui erotuomari Gianluca Rocchin antaman hyötynäkökulman vuoksi.
Pallo pomppi pian sen jälkeen lopulta Callum Hudson-Odoille, joka laukoi laidaltaan kohti maalia. Ajaxin Joel Veltman pysäytti pallon kädellään rangaistusalueen sisällä ja Chelsea sai jo toisen rangaistuspotkunsa ottelussa.
Rocchi antoi vihellyksensä jälkeen varoitukset niin Blindille kuin Veltanille, jotka lensivät toisten keltaisten korttiensa myötä suihkuun. Näin ollen Ajax joutui pelaamaan loppupelin eli reilut 20 minuuttia yhdeksän miehen voimin.
Jorginho viimeisteli pilkulta Chelsean kolmannen maalin, ja vain kolme minuuttia myöhemmin Reece James tasoitti pelin 4-4:ään. Ajax oli saanut jääkylmää vettä niskaansa vain reilussa kymmenessä minuutissa.
Erotuomari Rocchin ratkaisu tuntui kirvelevän erityisesti Tadicia Ajaxin leirissä.
– Meidän pitäisi puhua vain pelistä, koska johdimme 4-1 ja kaikki oli hallinnassa. Sitten yksi mies varastaa kaiken meiltä, Tadic tylytti Daily Mailin mukaan.
– Tämä on suuri pettymys. Meidän pitäisi puhua siitä, miten Ajax pelasi kivaa jalkapalloa. Mutta emme pysty siihen, koska yksi mies tuli ja varasti kaiken.
Tadic ei voi ymmärtää, miksi Rocchi jakoi Ajaxille kaksi punaista korttia ja tuomitsi Chelsealle samassa tilanteessa vielä rangaistuspotkun Veltmanin käsivirheen seurauksena.
– Näimme tilanteen. Daley Blind rikkoi, mutta ei se ole toisen kortin paikka Daley Blindille. Eikä se ole toisen keltaisen kortin paikka Joel Veltamanille. Eikä se ole pilkku, Tadic väitti.
– En ole koskaan elämässäni nähnyt kolmoisrangaistusta. Mutta kaikki alkoi Daley Blindiin kohdistuneesta rikkeestä. Christian Pulisic taklasi hänet, mutta sitten, niin. Tämä on iso pettymys, koska en pidä tekosyiden keksimisestä.
Mestarien liigan H-lohko on nyt huippumielenkiintoisessa tilanteessa, sillä lohkoa johtava Ajax, toisena oleva Chelsea ja kolmantena majaileva Valencia ovat jokainen seitsemässä pisteessä neljän pelatun ottelun jälkeen.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Arpa puhui – tässä on KuPSin ensimmäinen vastustaja Mestarien liigassa
- N’Golo Kanté metsästää toista MM-pokaaliaan – näin hän kertoi lehdistölle
- Virallista: Tässä on Englannin MM-miehistön uusi jäsen
- Katso video: Skotlantilaiset jalkapallofanit laittoivat Fenway Parkin sokkiin
- Englannin avainpelaaja loukkaantui – kenet Thomas Tuchel tuo tilalle?
- Iranin päävalmentaja: ”Olemme MM-kisojen sorretuin joukkue”
- UCL ja UECL -arvonnat tänään: Nämä joukkueet ovat Suomesta mukana karsinnoissa
- Kap Verden konkarivahti nousi yhdessä illassa someilmiöksi – sai miljoonia seuraajia
- Marcelo Bielsan Uruguay joutui pettymään MM-avauksessaan
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi Kap Verde -tasapeliä
- Miksi MM-kisojen kohutilannetta ei näytetty televisiossa? FIFA kommentoi
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi Kap Verde -tasapeliä
- Jalkapallon MM-kisat 16.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Tällaista ei ole nähty – Espanjan kärkimies teki MM-historiaa synkällä tavalla
- Virgil van Dijk ei pidä uusista juomatauoista – tässä syy
- Virallista: MM-valmentajalle potkut kesken kisojen!
- Australian päävalmentaja kertoi miksi valitsi Veikkausliigasta tutun hyökkääjän MM-kisajoukkueeseen
- Marcelo Bielsan Uruguay joutui pettymään MM-avauksessaan
- Kap Verden konkarivahti nousi yhdessä illassa someilmiöksi – sai miljoonia seuraajia
- Raju ratkaisu MM-kisoissa – valmentaja sai potkut heti avausottelun jälkeen!