Futistähti Megan Rapinoe asettui taas Trumpia vastaan: ”Älä ikinä kerskaile sodalla”
Kuva: Getty Images
Ballon d’Orin vuoden 2019 parhaana naisjalkapalloilijana voittanut Megan Rapinoe on totuttu tuntemaan pelaajana, joka ei ujostele ottaa kantaa eikä kaihda poliittisiakaan mielenilmauksia. Erityisesti Rapinoe on arvostellut useaan otteeseen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpia.
Yhdysvaltojen armeija surmasi perjantaina iranilaisen kenraalin Qassem Suleimanin. Teko aiheutti Iranissa suurta kuohuntaa ja on saanut osakseen laajaa arvostelua niin USA:ssa kuin maailmallakin.
Nyt niin USA:n kuin Iranin arvellaan valmistautuvan uusiin sotatoimiin, ja osin USA on ne jo aloittanutkin. Trump puolestaan kehuskeli USA:n asearsenaalilla Twitterissä.
– USA on juuri sijoittanut kaksi triljoonaa dollaria armeijan kalustoon. Me olemme maailman suurin ja helposti PARAS! Jos Iran hyökkää amerikkalaista sotilastukikohtaa, tai ketä tahansa amerikkalaista vastaan, lähetämme heidän suuntaansa sitä uutta ja upeaa kalustoa… ilman pienintäkään epäilystä, Trump twiittasi.
[readmore from=Rapinoe-Megan]
34-vuotias Rapinoe ei jäänyt Trumpin uhkailujen edessä sanattomaksi, vaan otti kantaa sotavalmisteluihin Instagram-tilinsä stooreissa.
– Sen kaluston lisäksi lähetämme myös ihmisiämme. Suurin osa heistä olisi nuoria (mutta ei varmastikaan sinun lapsiasi). Ymmärrätkö varmasti, mitä sanot? Älä ikinä kerskaile sodalla, koska se tarkoittaa, että amerikkalaiset kuolevat, Rapinoe vastasi.
LUE MYÖS:
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
