Mixu Paatelainen kehuu Glen Kamaraa hyvistä valinnoista: ”Hän tarttui tilaisuuteen molemmin käsin”
Kuva: Getty Images
Huuhkajien entisen päävalmentajan Mixu Paatelaisen mielestä Glen Kamara on tehnyt lyhyessä ajassa paljon hyviä päätöksiä saavuttaakseen nykyisen pisteensä.
Kamara, 24, jätti kesällä 2017 Arsenalin organisaation, jossa hän vietti viisi vuotta. Hänen ainoa esiintymisensä lontoolaisjätin edustusjoukkueessa tuli lokakuussa 2015 liigacupin neljännellä kierroksella Sheffield Wednesdayta vastaan.
Arsenalin jälkeen vuorossa oli siirto skotlantilaiseen Dundee FC:hen, jossa hän nousi nopeasti avainpelaajaksi. Puolitoista vuotta myöhemmin suurseura Rangers maksoi Kamarasta 50 000 punnan pilkkahinnan Dundee FC:lle, joka tarvitsi kipeästi rahaa. Kamara oli jo solminut esisopimuksen Rangersin kanssa, mutta siirtokorvauksen myötä hän siirtyi Glasgow’hun jo tammikuussa.
Nyt, vuotta myöhemmin, Kamaran kohdalla huhutaan useista seuroista ja huomattavasti isommista summista.
Nykyään Hong Kongin maajoukkuetta luotsaava Paatelainen sanoi The Glasgow Timesin haastattelussa, että siirto Skotlantiin ja Dundee FC:hen oli Kamaralta hyvä veto.
– Kenen tahansa Arsenalin akatemiassa pelaavan nuorukaisen on todella vaikeaa lyödä läpi ja saada sopimus ykkösjoukkueeseen, eikä ole vaikea ymmärtää, miksi näin on. Siellä on paljon hyviä pelaajia, jotka eivät saa sopimusta Arsenaliin.
– Minusta häneltä oli hyvä veto mennä Dundeehen, seuraan, jossa hänellä oli realistinen mahdollisuus päästä pelaamaan, ja hän oppikin paljon pelaamalla. Hän tarttui tilaisuuteen molemmin käsin, ansaitsi siirtonsa Rangersiin eikä ole katsonut taaksepäin.
Rangersissa Kamaraa valmentaa yksi kaikkien aikojen keskikenttäpelaajista, Liverpoolin ehdoton legenda Steven Gerrard.


LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Yhdistelylaina: Hyvä tapa selkeyttää omaa taloutta
- ESPN: Cristiano Ronaldo on vihainen – boikotti jatkuu
- HJK hankkii hyökkäävän keskikenttäpelaajan Italiasta
- Sensaatio! HJK pudotti Manchester Cityn
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- Turkin presidentti Erdoğan puuttui peliin – N’Golo Kantén siirtofiaskossa uskomaton käänne
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille