Niklas Moisander nousi cup-illan ykköspuheenaiheeksi – ”Se oli selvä punaisen paikka”

Kuva: Getty Images
Werder Bremen teki tiistai-iltana uroteon, kun se pudotti Borussia Dortmundin jatkosta ja raivasi tiensä Saksan Cupissa kahdeksan parhaan joukkoon. Dortmund kaatui kotoisalla Weser-Stadionilla maalein 3-2.
Vaikka ottelussa nähtiin paljon maaleja – ja pari niistä oli vieläpä erinomaisen upeita – nousi pelin ja koko cup-illan suurimmaksi puheenaiheeksi tilanne, jossa toista pääosaa näytteli entinen Huuhkajien kapteeni Niklas Moisander.
Borussia Dortmundilla oli kirivaihe päällä, kun toisen polven huippujalkapalloilija Giovanni Reyna teki 78. minuutilla joukkueelleen illan toisen maalin. Hieman myöhemmin Jadon Sancholla oli erinomainen paikka tuoda vierasjoukkue tasoihinkin. Kun Reyna murtautui jälleen rangaistusalueelle, koettiin tunteita rajusti kuohuttaneita sekunteja.
Kun Moisander ja Marco Friedl yrittivät pitää Reynan aisoissa, kaatui 17-vuotias yhdysvaltalainen helposti nurmen pintaan. Filmausyritys sai Moisanderin menettämään malttinsa täysin.
Ensin Moisander läpsäytti Reynaa käsivarteen. Käsirysyn päätteeksi myös suomalaisen nyrkki löysi tiensä Reynan kasvoihin. Dortmundin nuorukainen kaatui jälleen maahan ja torikokous oli valmis. Erotuomari Guido Winkmann selvitteli tilannetta ensin avustavien tuomariensa kanssa ja lähti sitten tarkastelemaan tilannetta VAR-monitorilta.
Monet odottivat Moisanderin saavan tilanteesta suoran punaisen, mutta Winkmann päästi topparin keltaisella kortilla. Myös Reyna sai varoituksen, kaiketi sukeltamisesta. Dortmundin toivomaa rankkaria ei ikinä tullut. Peliä jatkettiin Bremenin vapaapotkulla.
Posible penalti a Reyna de Moisander.
Posible agresión del propio Moisander a Reyna.
El árbitro acude al VAR y le saca amarilla a ambos.
Posible agresión del propio Moisander a Reyna.
El árbitro acude al VAR y le saca amarilla a ambos.
Brandtilla riitti ymmärrystä
Huomattavasti Brandtia sekä somekommentaattoreita ymmärtäväisempi oli kuitenkin Dortmundin Julian Brandt. Brandt korosti Bremenin voittaneen sopassa runsaasti aikaa. – Ei se mikään kunnon lyönti kasvoihin ollut. Jokainen tuomari tekee ratkaisunsa itse. Olisi tietysti ollut kivaa saada se rankkari, mutta henkilökohtaisesti olisin toivonut, ettei koko tilannetta olisi nähty. Se maksoi meille neljä-viisi minuuttia ja sai meidät vähän ennen loppua pois rytmistä. Muuten olisimme varmasti luoneet vielä yhden tai kaksi maalipaikkaa, Brandt harmitteli. Kentän ulkopuolella Niklas Moisander tunnetaan rauhallisena tyyppinä, mutta kentällä joskus veri kiehahtaa. Tämän suomalaiset muistavat ainakin taannoisesta Espanja-Suomi -ottelusta (ns. ”Gijónin ihme”-pelistä”), ja samoja merkkejä tulisesta sielusta nähtiin tiistainakin. Näin Moisander itse kommentoi tapahtunutta: – Reagoin vähän turhan tunteikkaasti. Myönnän sen, että se oli siinä hetkessä vähän liikaa. En hyväksynyt sitä, että hän yritti hankkia rankkarin. – Keltainen kortti molemmille oli oikea ratkaisu. [readmore from=Moisander-Niklas] Koska tuomari katsoi Reynan tehneen sukelluksellaan tilanteessa ensimmäisen rikkeen, ei rankkari siten olisi ollut Dortmundille mahdollistakaan. Tämän näkemyksen allekirjoitti myös Bremenin luotsi Florian Kohfeldt. – Niklas on käsirysyssä selvästi aktiivisempi pelaaja, mutta ei se lyönti ollut. Sitäkään ei saa unohtaa, että ei tilanne sitä ennenkään ihan puhdas ollut. En nähnyt rikettä siinä, kun Dortmundin pelaaja (Reyna) kaatui, Kohfeldt totesi. – Silti hänen (Moisanderin) olisi pitänyt hoitaa tilanne fiksummin. Hän saattoi meidät vaaraan, eikä se ollut hyvä. Lähteet: Der Westen, Goal, Weser KurierLUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Lukas Hradeckyn valmentaja vaihtui – AS Monacon seurapomo: ”Yritimme ennaltaehkäistä asioita”
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”
- Golden Boy -ehdokkaat julki – PSG:n Mestarien liiga -sankari suosikkina
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Donald Trump puuttumassa jalkapallon MM-kisojen järjestelyihin
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- ”Elämä oli minulle MM-kisat velkaa” – Espanjan hylkäämä valmentaja pääsee vihdoin MM-kilpailuihin
- Vedonlyöjä.com simuloi: Tässä on Veikkausliigan mestari!
- Näin Espanjan päävalmentaja kommentoi voittoa Pikkuhuuhkajista
- Filippo Inzaghi haluaa valmentaa Palermoa pitkään: ”Palermo on minulle oma Mestarien liigani”
- Tänään TV:ssä: MM-karsintaottelu näkyy ilmaiseksi Suomessa – pelissä historialliset panokset
- Kommentti: Cristiano Ronaldo näytti, että hän juoksee enää rahan perässä
- FM: Glen Kamara jättämässä Rennesin tammikuussa – herättää kiinnostusta Englannissa
- Veikkausliigan vauhdikas kärkikamppailu päättyi pistejakoon
- Oliver Antmanin Rangers etsii edelleen valmentajaa – toinenkin kandidaatti vetäytyi neuvotteluista
- Haastattelu: Jardell Kanga, 19, nauttii taas jalkapallosta – ”Olen löytänyt itseni”