Futistähdet toivat piristystä ihmisten elämään: Sevillan derby keräsi Fifa-videopelissä 60 000 katsojaa
Kuva: Getty Images
Koronaviruspandemia ei ole lannistanut jalkapalloväkeä. Vaikka sarjat ovat tauolla vakavan tartuntataudin takia, keksivät futisihmiset keinoja piristää toisiaan.
Sevillan Sergio Reguilón ja Real Betisin Borja Iglesias päättivät pelata vastakkain Fifa 20 -videopelissä Sevillan derbyn joukkueidensa välillä. Pelaajat striimasivat pelinsä sosiaalisen median palvelu Twitchissä kaikkien nähtäville.
Paikallistaistoa seurasi 60 000 ihmistä livenä. Iglesiasin ohjastama Betis voitti trillerin 6−5, ja voittomaalin teki sopivasti Iglesiasin pelaajahahmo.
− Toivottavasti piristimme teitä ja saimme teidät hymyilemään. Olette mahtavia, Reguilon kirjoitti Twitterissä pelin jälkeen.
Myös muut jalkapallotähdet ovat osallistuneet erilaisiin tempauksiin. Real Madridin maalivahti Thibaut Courtois osallistui yhdessä Formula 1 -tähtien kanssa kilpa-ajoon netissä, kun F1 perui viikonlopuksi tarkoitetun Australian GP:n.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan