IS: HJK:n topparilupaus lainalle Rovaniemelle – ilmasilta tuomassa mahdollisesti muitakin pelaajia
Kuva: Juha Tamminen
Ilta-Sanomat uutisoi omiin lähteisiinsä vedoten, että HJK:n 20-vuotias keskuspuolustaja Kalle Katz olisi siirtymässä ensi kaudeksi lainalle Rovaniemen Palloseuraan.
Katz pelasi myös viime kauden lainalla RoPS:ssa, jossa vastuuta on luvassa myös tulevana kautena. HJK:ssa Katz olisi jäänyt luultavasti vähäiselle vastuulle. Viime kaudella Katz pelasi RoPS:n paidassa 16 ottelua Veikkausliigaa. Talvella Katz on kuulunut HJK:n edustusjoukkueen miehistöön, ja hän on päässyt pelaamaan muutamassa Suomen Cupin ottelussa.
IS tietää kertoa myös, että RoPS on mahdollisesti saamassa muitakin vahvistuksia vielä HJK:sta ennen kauden alkua. HJK:n ja RoPS:n välinen yhteistyö on näkynyt viime vuosina Veikkausliigassa. HJK:sta Rovaniemelle ovat peliajan perässä siirtyneet viime vuosina muun muassa Lucas Lingman, Lassi Lappalainen sekä Timo Stavitski.
[readmore from=RoPS]
Lingman siirtyi tuntuvalla siirtosummalla tulevaksi kaudeksi takaisin HJK:n paitaan. Lappalainen nousi lainasopimuksen aikana Veikkausliigan tähtipelaajien joukkoon. Stavitskin RoPS myi ranskalaiseen SM Caeniin peräti 600 000 eurolla vuonna 2018.
Hyvistä pelaajakaupoista huolimatta RoPS on ajautunut taloudellisiin vaikeuksiin. Uutisoimme maanantaina RoPS:n joutumisesta protestilistalle. RoPS:n toimitusjohtaja Risto Niva antoi kommentit seuran tilanteesta ja voit lukea ne TÄÄLTÄ.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Mikä oli Lionel Messin osuus valmentajan lähdössä? – Sisäpiiristä uusi paljastus
- Haastattelu: IF Gnistanin Danny Pérez tähtää Venezuelan A-maajoukkueeseen
- Ranskalle kova kolaus – hyökkääjä sivuun MM-kisoista
- Kai Meriluoto iski maalin Ruotsissa – IFK Värnamon voittotili auki
- Julkisuuden henkilöistä tuttu Gilla FC tiedottaa: iso muutos!
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja myönsi: vitosdivarin joukkue aiheutti isoja vaikeuksia
- Karmeita loukkaantumisia ja hurjaa draamaa Mestarien liigassa – Barcelonalle jälleen suora punainen kortti
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Huh, mitkä maalijuhlat! Suomi ilotteli MM-karsintavoittoon kauniilla osumilla
- Minihuuhkajien Japhet Volkmann, 18, jatkaa uraansa Darmstadtissa: ”lloinen seuran osoittamasta luottamuksesta”
- Veikkausliiga-seuran päävalmentaja myönsi: vitosdivarin joukkue aiheutti isoja vaikeuksia
- Julkisuuden henkilöistä tuttu Gilla FC tiedottaa: iso muutos!
- Jättiyllätys: Lionel Messin mestarivalmentajalta odottamaton sokkipäätös
- Napolin omistajalta raju visio – punaiset ja keltaiset kortit pois jalkapallosta
- Karmeita loukkaantumisia ja hurjaa draamaa Mestarien liigassa – Barcelonalle jälleen suora punainen kortti
- Toni Korkeakunnas debytoi Panevėžysin peräsimessä – sai punaisen kortin: ”Se oli vähän turhaa”
- ”Suoraan jalkapallon museoon” – Puskás-palkinto voidaan jakaa jo nyt
- Ensi kesän MM-joukkue vaihtaa päävalmentajaa – kisoihin aikaa kaksi kuukautta
- Minihuuhkajien Japhet Volkmann, 18, jatkaa uraansa Darmstadtissa: ”lloinen seuran osoittamasta luottamuksesta”
- IF Gnistanin alkukausi synkistyi entisestään