FC Lahti karsii pelaajiensa palkoista

© Kuva: Pekka Mäntylä

Jalkapallon Veikkausliigassa pelaava FC Lahti alentaa koko seuran henkilöstön palkkoja väliaikaisesti koronavirusepidemian takia. Joukkue aloitti yhteistoimintaneuvottelut ripeästi, kun kautta jouduttiin siirtämään.

– Tilanne vaikuttaa meille akuutisti kauden aloituksen siirryttyä, mutta myös pidemmällä aikavälillä yleisen taloudellisen tilanteen heikentyessä. Henkilöstökulut ovat ylivoimaisesti suurin kuluerämme ja laskimme muutaman eri skenaarion kautta välittömästi tarvittavia säästöjä, Lahden toimitusjohtaja Juho-Matti Heikari sanoi seuran tiedotteessa.

Seura ei lomauta tai irtisano yhteistoimintaneuvotteluiden seurauksena ketään, vaan palkka-alennukset ovat riittävä keino.

– Olen erittäin kiitollinen toimiston porukalle, pelaajille ja taustoille siitä, että löysimme hyvässä hengessä kollektiivisen ratkaisun, Heikari jatkoi.


Ota 20 ilmaiskierrosta

Ei omaa rahaa, ei riskiä

  • Avaa pelitili Lucky Dinolle.
  • Saat heti ilman omaa rahaa 20 ilmaiskierrosta Narcos-peliin!
  • Tallettajille lisäksi jopa 400€ bonus + 100 ilmaiskierrosta lisää.