Kevin-Prince Boatengin massiiviset suunnitelmat bundesliigaseuralle kariutuivat vastaamattomaan puheluun: ”Olisimme tehneet heistä kiinnostavan”
Kuva: Getty Images
Muun muassa AC Milania, Barcelonaa, Dortmundia, Schalkea ja Tottenhamia urallaan edustanut Kevin Prince Boateng kertoi, että hänellä oli tammikuussa suuret suunnitelmat liittyen ammattilaisuransa ensimmäiseen seuraansa Hertha Berliiniin.
33-vuotias Ghanan ja Saksan kansalaisuudet omaava keskikenttäpelaaja olisi halunnut siirtyä Berliiniin tammikuussa. Tarkoituksenaan hänellä oli houkutella mukaansa kaksi maailmanmestaria: PSG:n Julian Dralxerin ja Dortmundin Mario Götzen.
Joukkuetta valmensi vielä tuolloin Jürgen Klinsmann, joka ei kuitenkaan vastannut Boatengin yhteydenottoihin.
– [Klinsmann] ei koskaan vastannut minulle, Boateng harmitteli Der Spiegelille.
– Olisin kesällä soittanut Götzelle sekä Draxlerille ja sanonut heille, että tulkaa mukanani ja aloitetaan rakentamaan jotain uutta siellä. Se oli suunnitelmani, jolla olisimme tehneet Herthasta jälleen kiinnostavan.
Boatengin suunnitelmat eivät olisi rajoittuneet pelkästään jalkapallokentälle, sillä hän suunnitteli yhteistyökuvioita paikallisten muusikoiden kanssa.
– Olisimme tehneet yhteistyötä Berliinin rap-artistien kanssa, jotka myös rakastavat jalkapalloa. Olisimme koonneet kaikki yhteen ja kirjoittaneet uuden kannatuslaulun.
Herthasta ei kuulunut vastausta, joten Boateng siirtyi lainalle Besiktasiin. Hän palaa kesällä omistajaseuraansa Fiorentiinaan, jossa hänellä on sopimusta jäljellä vielä ensi kauden ajan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nuori tähti löi läpi MM-kisoissa – B-lohkon voitosta tuli trilleri
- Jalkapallon MM-kisat 25.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- MM-kisoissa jättimäinen pelikielto
- Englannissa ihmetellään, miksi Jude Bellingham ei saanut punaista korttia – tästä on kyse
- MM-kisoissa vielä neljän vuoden päästä? Nyt puhuu Lionel Messi
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- MM-kisoihin tulossa uusi käytäntö – näin rangaistuspotkukilpailut voivat muuttua
- Brasilialle huippu-uutisia – MM-tähti palaa kehiin monen vuoden tauon jälkeen
- Kuva julki: Tämä Englannin pelaaja kieltäytyi kättelemästä Thomas Parteyta
- Cristiano Ronaldolta kysyttiin Lionel Messistä – latasi tylyt sanat
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldolta kysyttiin Lionel Messistä – latasi tylyt sanat
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Hurja huhu: Markku Kanerva ehdolla yllättävän maajoukkueen päävalmentajaksi
- Jude Bellinghamilta nöyrä ele MM-kisoissa – ”En ansainnut tätä”
- Brasilialle huippu-uutisia – MM-tähti palaa kehiin monen vuoden tauon jälkeen