PSG:n tähtihyökkääjän siirto Argentiinaan osoittautumassa haaveiluksi – ”Meidän taloutemme ei ole linjassa hänen kanssaan”
Kuva: Getty Images
Boca Juniorsin presidentti Jorge Amor Ameal pitää hyvin epätodennäköisenä, että Paris Saint-Germainin tähtihyökkääjä Edinson Cavani siirtyy Argentiinan suurseuraan sopimuksensa päätyttyä.
Uruguaylaiskärki Cavanin, 33, ja PSG:n sopimus päättyy tämän kauden jälkeen, jolloin hän voi vapaasti vaihtaa seuraa ilman siirtokorvausta. Hän on edustanut PSG:tä kesästä 2013 lähtien ja hän on pariisilaisseuran kaikkien aikojen maalintekijä 200 osumallaan.
Kuluvalla kaudella Cavani on kuitenkin jäänyt aiempia kausia vähemmälle peliajalle, kun kilpailu PSG:n hyökkäyksessä on kasvanut. Hän on pelannut tällä kaudella täydet minuutit vain seitsemässä ottelussa ja tullut usein vaihdosta sisään. Kaikkiaan Cavani on pelannut kuluvalla sesongilla 22 ottelussa vajaat 1100 minuuttia. Maaleja hän on iskenyt seitsemän kappaletta.
Bocan johtoportaaseen kuuluva neuvonantaja Jorge Bermúdez antoi hiljattain ymmärtää Radio Cooperativan haastattelussa, että Cavanin siirto Argentiinaan on jo vireillä.
– Se on toiveemme ja pidämme sitä mahdollisuutena. Tuntien Juan Román Riquelmen (Bocan varapresidentti), toivottavasti se tapahtuu mahdollisimman pian. Hän auttaisi meitä valtavasti. Minusta tuntuu, että nämä ovat selviä merkkejä. (LUE LISÄÄ)
Seurapresidentti Amealin mukaan Bocan talous ei kuitenkaan kestäisi Cavanin hankintaa, vaikka hänestä ei tarvitse maksaa siirtokorvausta.
– Olemme ylpeitä, kun Cavanin kaltainen pelaaja sanoo, että haluaa pukea paitamme päälle, mutta meidän taloutemme ei ole linjassa hänen kanssaan, kommentoi Ameal Radio Splendidin haastattelussa EFE:n mukaan.
– Kukaan ei väitä, etteikö Cavani olisi mahtava pelaaja, mutta meidän on ajateltava enemmän nykyisiä pelaajiamme ja uskottava heihin.
Cavani oli tammikuun siirtoikkunassa vahvasti yhdistettynä Atlético Madridiin, mutta diili kaatui tuolloinkin taloudellisiin tekijöihin. Häntä on huhuttu myös Major League Soccerissa tällä kaudella aloittaneeseen Inter Miamiin.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Fifa palkitsi jalkapallovuoden parhaat The Best -gaalassa
- Liverpoolin mestaruusparaatin yliajajalle pitkä tuomio
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Expressen: Tässä voi olla seuraava KuPS-luotsi
- Viimeinen tango Euroopassa: jalkapallon elävä legenda palaa hakemaan vauhtia MM-kisoihin
- Lionel Messille yllättävä joukkuekaveri
- Lukas Hradeckyn virkeät otteet saivat taas jatkoa
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Siis kuka? Kamerun luottaa pelaajaan Brasilian vitosdivarista – nimimiehet jäivät rannalle
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- KuPS-tähti hyppää isompiin ympyröihin
- Joel Pohjanpalolle hieno tunnustus