Radio Sun: 100 000 euron avustuksen saaneen Hakan toimitusjohtaja toivoo virtuaalitempauksen toimivan
Kuva: Juha Tamminen
Lauantaina piti pelata Veikkausliigassa odotettu Pirkanmaan derby, mutta kuten tiedetään, koronaviruspandemia siirsi sarjan alkua hamaan tulevaisuuteen. Ilves ja Haka kohtaavat silti siitäkin huolimatta toisensa, mutta pelialustana on Tammelan Stadionin sijaan PlayStation (lue lisää). Ilves myy otteluun ”pääsylippuja” viiden euron hintaan, tavoitellen seuran uutta yleisöennätystä.
Hakaa ottelussa edustavat Salomo Ojala ja Jacob Bushue.
– Seurat pyrkivät järjestämään vaikeina aikoina varainhankintaa tavalla tai toisella. Mikko Aaltonen selostaa ottelun ja viiden euron lipuista hyötyvät molemmat seurat, Hakan toimitusjohtaja Olli Huttunen kertoi Radio Sunin haastattelussa.
– Toivotaan, että mahdollisimman moni lunastaisi lipun ja tulisi katsomaan tätä mielenkiintoista virtuaaliottelua.
Ilveksen ja Hakan välinen virtuaaliottelu käynnistyy tulevana lauantaina kello 17.
Rahaa kaipaa jokainen jalkapalloseura koronaviruskriisin aikana kipeästi. Haka on myynyt kriisin aikana useita tukikausikortteja, fanituotteet käyvät kaupaksi ja uusiakin varainhankintakeinoja mietitään. Veikkausliigaan kahdeksan vuoden tauon jälkeen palanneen FC Hakan tilannetta helpotti kuitenkin myös Business Finlandilta saatu 100 000 euron yritystuki.
– Totta kai se (Business Finlandin tuki) on meille tässä tilanteessa elintärkeä tuki. Nyt mietimme, mitä muuta kuin normaalia jalkapallobisnestä voisimme jatkossa tehdä, Huttunen sanoo e-urheilun yhtenä esimerkkinä mainiten.
Huttunen laskeskelee, että normaalitilanteessa Haka olisi pelannut Veikkausliigassa toukokuun loppuun mennessä kuusi kotiottelua. Nyt sarja käynnistyy aikaisintaan kesäkuun alussa, eikä yleisön edessä pelata ainakaan ennen elokuuta. On selvää, että kassaan syntyy katsojien puuttuessa ammottavia aukkoja. Korjaustoimena Haka leikkasi pelaajien ja taustahenkilöiden palkkoja 30 prosenttia.
[readmore from=Veikkausliiga]
– Me halusimme minimoida leikkauksen, sillä ymmärrämme jokaisen tilanteen. Pyrimme selviämään mahdollisimman vähillä vaurioilla. Kaikki kyllä ymmärsivät, että jotain täytyi tehdä, Huttunen kertoo.
Haka on harjoitellut toistaiseksi ohjeistusten mukaisesti 3-5 pelaajan pienryhmissä. Huttunen muistuttaa, että tärkeä päivämäärä jatkon kannalta on tiettävästi 3. toukokuuta, jolloin on määrä kuulla, jatketaanko kymmenen hengen kokoontumisrajoitusta toukokuun puolivälin ylikin. Mikäli ei, pääsisivät veikkausliigaseurat kaiketi aloittamaan joukkueharjoitukset 14. toukokuuta alkaen.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nazinhosta Lukas Hradeckyn seurakaveri?
- Ronald Koeman junior pisti isäänsä paremmaksi – maalivahti teki maalin
- Neymar menetti hermonsa vuoden tärkeimpänä päivänä – oliko se siinä?
- Odotetuin MM-kokoonpanojulkistus tänään suorana netissä
- SJK:n pelaaja valittiin kesän MM-lopputurnaukseen
- Fabrizio Romano: José Mourinho siirtyy Real Madridin peräsimeen
- Lukas Hradeckyn AS Monacon kausi päättyi pettymykseen – takaportti auki europeleihin
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Karmea alku nousukarsinnoille – Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermosta ilmat pihalle
- Tässä on Pep Guardiolan korvaaja Manchester Cityssä
- Melkoinen vastaanotto: Suomen uudet peliasut paljastivat ruman totuuden
- Ville Koskelle toinen ysikymppinen La Ligassa – Alavés säilytti sarjapaikkansa
- Harry Kanen maalit eivät riittäneet Bundesliigan parhaan pelaajan palkintoon
- Haastattelu: Giórgos Antzoulas jätti HJK:n ja siirtyi Saksaan – ”Täällä jalkapallo on täysin erilaista”
- Virallista: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Pohjanpalon ja Jorosen Palermo koki valtavan takaiskun – Inzaghi: ”Täysin epäonnistunut ottelu”
- Pelaako Neymar MM-kisoissa? Näin kommentoi Carlo Ancelotti
- Nyt se on totta: Manuel Neuer, 40, palaa maajoukkueeseen MM-kisoihin