Francesco Totti paljasti: Oli aikoinaan lähellä siirtyä Real Madridiin – ”He tarjosivat minulle vaikka mitä, mutta siinä oli yksi ehto”
Kuva: Getty Images
Francesco Totti päätti legendaarisen ammattilaisuransa keväällä 2017. Totti pelasi koko 24 vuotta kestäneen uransa kasvattajaseuransa AS Roman riveissä.
Totti voitti AS Roman riveissä kerran Serie A:n ja kahdesti Coppa Italian. Totti pelasi seurassa jopa 785 ottelua, joissa syntyi komeat 307 täysosumaa.
Pelaajauransa jälkeen Totti kuului hetken aikaa AS Roman seurajohtoon, kunnes poistui roolista viime kesänä erimielisyyksien vuoksi.
Totti kertoi Líberon haastattelussa olleensa aikoinaan lähellä siirtoa Real Madridiin.
– Sanotaan niin, että minulla oli noin 80 prosenttisesti tarkoitus siirtyä Real Madridiin. AS Romalla oli vaikeaa silloin, vaikka pitää paikkansa, että Franco Sensi (AS Roman legendaarinen seurapresidentti) olisi tehnyt mitä tahansa pitääkseen minut siellä. Real Madrid oli valmis maksamaan mitä vain ja he tarjosivat vaikka ja mitä, mutta siinä oli yksi ehto, Totti paljasti.
– Olisin saanut noin 25 miljoonan euron arvoisen sopimuksen. Olisin saanut kapteenin nauhaa lukuun ottamatta kaiken. Siellä oli nimittäin Raúl. Raúlin piti olla se parhaiten palkattu pelaaja. Hän oli kapteeni ja Real Madridin symboli. Hänen oli oltava kaikissa tapauksissa palkkakuningas. Osti Real Madrid sitten kenet tahansa, piti hänen tienata Raúlia vähemmän.
Tottin mukaan hän teki päätöksen ennemmin sydämellään kuin järjellä.
– Se päätös tuli suoraan sydämestäni. Ajattelin siinä päätöksessä kannattajia, ystäviäni ja perhettäni. Tein jotain erilaista muihin verrattuna. Monet siirtyivät Real Madridiin, Barcelonaan ja Bayern Müncheniin. Tunsin itseni erilaiseksi sen päätöksen myötä.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane: Uskomaton moka!
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- KuPS ja Ilves järjestivät hurjat maalijuhlat – Otto Ruoppi pelasi viimeisen kotiottelunsa Kuopiossa
- Italian maajoukkueesta lähtenyt valmentaja Gennaro Gattuso löysi uuden seuran
- Cristiano Ronaldo on avauskokoonpanossa – uhka vai mahdollisuus?
- Näkökulma: Näin Portugali voi välttää katastrofin loppukisoissa
- Veikkausliigan sensaatiopelaaja jatkaa FC Interissä
- Cristiano Ronaldo teki historiaa – ensimmäisenä koskaan MM-kisoissa
- Peter Schmeichel: ”Lionel Messin ensimmäinen maali olisi pitänyt hylätä”
- Cristiano Ronaldo loisti murskavoitossa – Mika Väyrynen otti kantaa MTV:llä: ”Kaiken sen loan jälkeen”
- Nyt tuli suru-uutinen – Ranska pelaa Norjaa vastaan ilman päävalmentajaansa
- Näin Lionel Messi kommentoi epäonnistunutta rangaistuspotkuaan – rikkoi synkän ennätyksen
- Iranin joukkue jätti paperille viestin MM-kisapelinsä jälkeen
- Näkökulma: Nyt on aika penkittää Lionel Messi
- LIVESEURANTA: Cristiano Ronaldo teki historiaa! Portugali murskasi Uzbekistanin
- Jalkapallon MM-kisat 23.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Jalkapallon MM-kisat 24.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset