Yhdysvaltain maajoukkuepelaaja tykitti täyslaidallisen kohti Donald Trumpia: ”Minusta häntä voi kutsua rasistiksi”

Bundesliigan Schalkessa pelaava Weston McKennie antoi saksalaislehti Bildin haastattelussa täyslaidallisen Yhdysvaltain presidentti Donald Trumpille.
Yhdysvaltain maajoukkueessa pelaava McKennie otti itse kantaa menehtyneen George Floydin puolesta, kun hänen käsivarressaan olleessa nauhassa luki Werder Bremeniä vastaan pelatussa ottelussa ”#JusticeForGeorge”.
Trump on ollut otsikoissa paljon, sillä hän on yrittänyt tukahduttaa Floydin kuolemasta seuranneita mielenosoituksia ja ottanut asiaan kantaa kontroversiaalisti.
− En usko, että Donald Trump on sopiva ihminen presidentiksi. Hän ei taida ymmärtää, millainen vastuu hänellä on koko valtiosta, McKennie latasi ja jatkoi.
− Hän on kapeakatseinen enkä tue häntä yhtään. Hän ei ole mies, joka pysyy sanojensa takana. Minusta häntä voi kutsua rasistiksi.
McKennien mielestä Trumpilla on mielessä ensisijaisesti poliittinen agenda eikä maan kansalaisten hyvinvointi.
− Voi olla pieni vähemmistö, joka ei protestoi rauhallisesti, mutta enemmistö tekee niin. Ja jos sitten käyttää kyynelkaasua ja ampuu kumiluodeilla, se näyttää enemmänkin siltä, että hallitus yrittää luoda protesteista valheellista kuvaa, McKennie sanoi.
− Se on vähän sama kuin Trump kävelisi kirkkoon ja poseeraisi siellä Raamattu kädessään. Se ei olisi totuudenmukaista, McKennie jatkoi.
Lähde: ESPN
- GdS: Edellisestä ottelusta vierähtänyt kymmenen kuukautta – Paul Pogban paluu pelikentille venyy jälleen
- Virallista: Pikkuhuuhkajista tuttu Daniel Håkans vaihtoi seuraa Norjassa – jatkaa uraansa pääsarjatasolla
- Syövän selättänyt Sébastien Haller maalin makuun! – Iski avausmaalinsa Dortmundissa symbolisena päivänä
- Bayern München antoi potkut Manuel Neuerin hyvälle ystävälle – maalivahti latasi suorat sanat: ”Hulluin asia, jonka olen kokenut urallani”
- Taas maalinteossa! – Joel Pohjanpalon hurja vire Italiassa jatkuu
- Löytääkö Isco sittenkin uuden työnantajan? – ”Neuvottelut etenevät hyvin”
- Huipputoppari jätti jatkosopimuksen allekirjoittamatta ja vaihtaa maisemaa vapaana agenttina – Internazionale otti kapteeninnauhan pois
- Huuhkajalegendan poika löysi uuden seuran Englannin alasarjatasolta
- Suomalaisseura siirtyy nigerialaiseen omistukseen
- Pikkuhuuhkajien laituri vaihtamassa seuraa Norjassa
- Suomalaisseura siirtyy nigerialaiseen omistukseen
- Pikkuhuuhkajien laituri vaihtamassa seuraa Norjassa
- Bild: Yllätysvaatimus muutti seuran mielen – tästä syystä Isco ei siirtynyt Union Berliniin
- Taas maalinteossa! – Joel Pohjanpalon hurja vire Italiassa jatkuu
- Katso! Cristiano Ronaldo iski ensimmäisen maalinsa Al-Nassrille – avausosuma hyvään paikkaan
- Huuhkajalegendan poika löysi uuden seuran Englannin alasarjatasolta
- Yrittääkö PSG vedättää Bayernia? Julian Nagelsmann epäilee tietoja Kylian Mbappén loukkaantumisesta
- Mitta tuli täyteen: Juventus harkitsee Paul Pogban sopimuksen purkamista
- Bayern München antoi potkut Manuel Neuerin hyvälle ystävälle – maalivahti latasi suorat sanat: ”Hulluin asia, jonka olen kokenut urallani”
- Löytääkö Isco sittenkin uuden työnantajan? – ”Neuvottelut etenevät hyvin”