Kansallisen liigan sarjakärjelle iso takaisku – maalipörssin kärkikahinoissa olleen kapteenin kausi ohi

Kansallista liigaa seitsemän täyden ottelukierroksen jälkeen johtava Tikkurilan Palloseura on tiedottanut kotisivuillaan ankarasta takaiskusta. TiPS:n kapteeni Roosa Ariyo kärsi akillesjännevamman ottelussa JyPK:iä vastaan, ja hänen kautensa on ohi.
Tsemppiä toipumiseen, Roosa!
#MeidänTiPS #vihreälläsykkeellä #KansallinenLiiga
TiPS on koko sarjan ainoa tappioton joukkue, sillä se on voittanut seitsemästä pelistään viisi, ja pelannut kahdesti tasan. 26-vuotiaalla Roosa Ariyolla on ollut alkukauden menestyksessä iso osa, sillä hän ehti tehdä peräti kuusi maalia kuudessa ottelussa – tasan puolet TiPS:n tekemistä maaleista. Lukemalla Ariyo on sarjan maalitilastossa toisena, kahdeksan maalia tehneen KuPS:n Gentjana Rochin jälkeen.
Viime kaudella Ariyo teki niin ikään kuusi maalia TiPS:lle, ja nyt oli menossa erinomainen vuosi, kunnes loukkaantuminen keskeytti kauden. Ariyo on pelannut yhden ottelun Suomen tyttöjen maajoukkueessa, mutta A-maajoukkueessa häntä ei ole nähty.
Kansallisen liigan seuraava ottelukierros pelataan vasta lauantaina 8.8., mutta TiPS on tositoimissa jo ensi lauantaina. Se kohtaa Suomen Cupin välierissä pelattavassa derbyssä PK-35 Vantaan.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla