Entiseltä huippuvalmentajalta väkevä väite Maurizio Sarrin Juventus-potkujen syistä: ”Ryhmä sooloilijoita”
Kuva: Getty Images
Entinen huippuvalmentaja Arrigo Sacchi uskoo vahvojen näkemyserojen olleen suurin tekijä Maurizio Sarrin potkuihin Juventuksesta.
Sarri erotettiin lauantaiaamuna tehtävästään vain yhden vuoden jälkeen. Juventus oli hävinnyt päivää aiemmin Mestarien liigan neljännesvälieräparinsa Lyonille.
Sarrin korvasi yllätysvalintana seuralegenda Andrea Pirlo (lue lisää):
Sacchin mielestä Sarri otti alusta alkaen mahdottoman tehtävän vastaan.
– Hän olisi tarvinnut kärsivällisyyttä ja yhteistyötä seuralta, mutta Juventuksen johtoporras uskoi aina erilaisiin arvoihin, valmentajalegenda kertoi La Gazzetta dello Sportille.
– Talossa oli motto: ”Voitto on ainoa asia, joka merkitsee”. Samalla he hylkäävät sellaisia tekijöitä, kuten meritiitit, kauneuden, tunteet, viihteen, harmonian, kulttuurin ja evoluution.
Sacchi näki ongelmana myös Juventuksen joukkueen. Sarrille periytyi Massimiliano Allegrin jäljiltä menestyksestä kylläinen ja ikääntynyt miehistö.
– Sarri peri joukkueen, joka oli väsynyt menestyksestä kahdeksan peräkkäisen Serie A -mestaruuden jälkeen. Ryhmä sooloilijoita, joita ei kiinnostanut taistella tai juosta joukkuetovereidensa puolesta. Se oli aivan utopiaa, että Sarri olisi pystynyt tuomaan joukkueeseen harmoniaa ja yhteenkuuluvuutta.
– Eurooppassa voittavat joukkueet ovat hyökkääviä kollektiiveja. Italiassa voitetaan puolustavalla ja individualistisella jalkapallolla.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Saudi-Arabia haastaa Euroopan hegemoniaa uudella rintamalla – OFC kiistää
- HJK hankki eurokentiltä himoitun päänahan
- PSG:n supertähdet joutuivat jättämään huippuottelun kesken – tämä tiedetään nyt
- Kommentti: Fabrizio Romano edustaa kaikkea sitä, mikä journalismissa on pielessä
- Hurja väite supersuositulta sometililtä: Bayern Münchenin ylivoiman juurisyy on Teemu Pukki
- Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa – kertoi parhaan muistonsa Huuhkajista: ”Oli jotenkin euforinen fiilis”
- Haastattelu: Jacob Friis, onko Huuhkajat mennyt alaisuudessasi eteenpäin?
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Mika Lehkosuo nimesi Pikkuhuuhkajat marraskuun tärkeisiin karsintaotteluihin
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa
- Cristiano Ronaldon paljastus hätkähdyttää: ”Siirto oli lähellä”
- Kuopiolaisilta armotonta irvailua Helsingin suuntaan: ”KuPS on se suurseura, joka HJK kuvittelee olevansa”
- St. Johnstone haluaa tehdä jatkosopimuksen Simo Valakarin kanssa – seurapomo: ”Se on selvää”
- Mestarien liigan huippuottelusta muodostui toiselle joukkueelle painajainen
- Kapteeni jättää FF Jaron: ”On aika ottaa seuraava askel urallani”
- Rasmus Schülleriltä iso HJK-paljastus!
- Näin valmentaja kommentoi La Ligassa debytoineen Lucas Bergströmin peliesitystä
- Jacob Friis nimesi Huuhkajat marraskuun maaotteluihin – FC Interin pelaaja ensimmäistä kertaa mukana
- Katso: KuPSin mestaruus saattoi näkyä kymmenien kilometrien päähän Kuopiosta
- Huuhkajien kaikkien aikojen maalintekijä Teemu Pukki lopettaa maajoukkueuransa