RB Leipzig hankki korvaajan Timo Wernerille – siirtosumma jaetaan kahden seuran kesken
Kuva: Getty Images
Bundesliigan viime kauden kolmonen ja Mestarien liigan pudotuspeleissä välieriin yltänyt RB Leipzig tiedotti tiistai-iltana hankkineensa hyökkäyksensä uudeksi vahvistukseksi norjalaisen Alexander Sørlothin. RB Leipzig menetti heinäkuussa päättyneen bundesliigakauden jälkeen riveistään Chelseaan siirtyneen Timo Wernerin, jonka korvaajaksi Sørloth käytännössä tullee.
24-vuotias Sørloth allekirjoitti Leipzigin kanssa viisivuotisen sopimuksen. Hän siirtyy Bundesliigaan Turkin Superliigan Trabzonsporista. Trabzonspor ilmoitti, että seura kuittaa pelaajastaan 20 miljoonan euron siirtokorvauksen, sekä mahdollisesti kaksi miljoonaa lisää bonuspykälien täyttyessä.
Siirtokorvauksesta hyötyvät kaksi eri seuraa, sillä puolet summasta saa Sørlothin edellinen seura Crystal Palace.
– Olemme erittäin iloisia Alexander Sørlothin hankinnasta. Tämän mutkikkaan siirron onnistunut maaliin vieminen onnistui vain urheilujohdon hyvän tiimityön ansiosta, RB Leipzigin toimitusjohtaja Oliver Mintzlaff kiitteli.
– Alexander ei ainoastaan sovi täydellisesti filosofiaamme, vaan hän on myös kulmikas kärkimies, joka voi pelata myös laidalla. Hän oli tämän kauden joukkueen rakennuksemme puuttuva palanen.
Vahvana pääpelaajana pidetty Sørloth voitti viime kaudella Turkin Superliigan maalikuninkuuden tehtyään 34 sarjaottelussa 24 maalia. Norjan A-maajoukkueessa hän on tehnyt 24 ottelussa kahdeksan maalia.
[readmore from=RB-Leipzig]
Rosenborgin kasvatti on pelannut aiemmalla urallaan myös Groningenissa, Midtjyllandissa ja Gentissä.
RB Leipzigin hyökkäyksestä poistui viime kauden jälkeen Wernerin lisäksi Bayer Leverkusenissa uraansa jatkava Patrik Schick. Sørlothin ohella hyökkäystä on vahvistettu 9 miljoonalla eurolla Red Bull Salzburgista hankitulla eteläkorealaisella Hee-chan Hwangilla.
LUE MYÖS:
- Suomalaiskaksikon Mjällby pelaa surkeaa kautta – valmentajalle potkut
- Mestarien liiga: tiistai-illan onnistujat, epäonnistujat ja suurimmat hetket
- Tätä on odotettu pitkään – historiallinen ilta Kreikassa
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä