Kakkosen nousijoista kaksi selvillä ja kolmaskin melkein – Joensuussa juhlittiin Oulun derbyn tulosta
Kakkosen kausi on jo vahvasti maalisuoralla, ja kaksi kolmesta Ykköseen nousijasta on jo selvillä. Ensimmäisenä nousunsa varmisti Klubi 04, joka jyräsi B-lohkon voittajaksi näytöstyyliin. HJK:n reservijoukkueen kausi on ollut väkivahva, sillä se on voittanut 16 ottelustaan 15, ja pelannut kerran tasan. Klubi 04:n maalierokin on huima 53-14, joten se on tehnyt keskimäärin yli kolme maalia per peli, ja päästänyt alle yhden osuman ottelua kohti.
Toisena nousunsa varmisti lauantaina PK-35, joten nousijoista kaksi on helsinkiläisiä. PK-35 teki kovan tempun, sillä se pelasi vielä viime kaudella Kolmosessa ja juhlii siis sarjanousua toisena vuonna peräkkäin.
PK-35:n nousu varmistui, kun se haki 1-1 -tasapelin kärkiottelusta Lappeenrannan PEPO:n vieraana. Tulos piti PEPO:n viisi pistettä perässä, kun joukkueilla on pelaamatta enää yksi ottelu.
Yassin Adam vei PK-35:n 1-0 -johtoon, kun pelattiin toisen puoliajan 52. minuuttia. Eetu Suoraniemen lisäajan tasoitusmaali oli PEPO:lle vain laiha lohtu.
PK-35:ssä ovat pelanneet tällä kaudella muun muassa Veikkausliigasta tutut Jaakko Lepola, Patrick Aaltonen, Ville Salmikivi, Otto-Pekka Jurvainen, Esa Terävä ja Joni Korhonen. Joukkueen paras maalintekijä on ollut elokuussa 18 vuotta täyttänyt Jonathan Muzinga. Lappeenrannassa syntynyt Muzinga on tehnyt 10 ottelussa 11 maalia, keskimäärin maalin 41 peliminuutin välein.
C-lohkon nousutaistelu sai ratkaisevan tuntuisen käänteen sunnuntaina, kun Oulun derby OLS-Hercules päättyi maalittomaan tasapeliin. Edellisenä päivänä JIPPO oli voittanut Kemi City FC:n maalein 2-0.
Kova, kovaaa @JippoJns voitto tänään kotimatsissa @kemicityfc:stä! 2 peliä vielä jäljellä, mahdollisuuksien syksy. Näistä hetkistä pitää muistaa nauttia! #eivainsepäämäärävaanmyösmatka #asennepunaisella #kakkonen
Jipon nousu Ykköseen on entistä lähempänä – ainoa haastaja jäi tasapeliin, joten vierasvoitto sarjajumbosta varmistaisi joensuulaisten sarjanousun #kakkonen #jippo karjalainen.fi/urheilu/item/2…
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Barcelonalta mieletön show – Newcastle jäi täysin jyrän alle
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Tässä ovat Eurooppa-liigan ja Konferenssiliigan puolivälieräparit
- Haastattelu: Álex Craninx löysi Oulunkylästä intohimoisen valmentajan – ”Jalkapallo on hänelle pakkomielle”
- Iran: MM-kisoista uusi kanta
- Pikkuhuuhkajat nimetty EM-karsintaotteluihin – mukana uusia kasvoja
- Viljami Sinisalon kilpakumppani joutuu leikkaukseen – ”Olen mahdollisesti pelannut viimeisen pelini”
- Juho Kilo ja Diogo Tomas nousivat Hollannin pääsarjaan
- No nyt! Huuhkajista tuttu Diogo Tomas säväytti videolla – antoi todella erikoisen haastattelun
- Virallista: HJK purkaa uuden pelaajansa sopimuksen – ei läpäissyt terveystarkastusta
- Murskajaisia Mestarien liigassa – tässä ovat puolivälieräparit
- Järisyttävä päätös: mestari vaihtuu kaksi kuukautta finaalin jälkeen


