Napoli-kärki paljasti: Seura ei päästänyt lähtemään – ”He eivät ole kohdelleet minua hyvin”

Arkadiusz Milik on vaikeassa tilanteessa.
26-vuotias puolalaiskärki ei kuulu Napolin päävalmentajan Gennaro Gattuson suunnitelmiin. Milikin sopimus Napolin kanssa päättyy alkaneen kauden jälkeen.
Napoli ei rekisteröinyt Milikiä Serie A:n tai Eurooppa-liigan pelaajaryhmäänsä, joten puolalainen ei pelaa syyskauden aikana otteluakaan.
Napoli hankki kesällä Victor Osimhenin uudeksi ykköskärjekseen. Seuran tavoite oli päästä eroon Milikistä, mutta lopulta neuvottelut AS Roman kanssa kaatuivat siirtoikkunan loppuhetkillä ja Milik jäi Napoliin – ainakin syyskaudeksi.
Milik kertoi oman versionsa tapahtuneesta Sportowefaktyn haastattelussa.
– Napoli halusi tehdä kanssani jatkosopimuksen ja vaati minulta päätöstä. Joko teen uuden sopimuksen tai lähden muualle. Halusin kokeilla jotain uutta. Agenttini etsi ratkaisua tilanteeseen ja jotkut seurat olivat kiinnostuneet minusta.
– Koronaviruspandemia asetti omat haasteensa. En halua nimetä seuroja, jotka ottivat minuun yhteyttä, mutta totta puhuen olin jo hyväksynyt joitain saamiani tarjouksia, Milik totesi.
Milik kertoi kuulleensa mediasta, ettei häntä ole rekisteröity Napolin kokoonpanoon.
– Kuulin sen mediasta. Odotin sitä, mutta Napoli ei ilmoittanut minulle siitä ja mielestäni se on epäammattimaista. He eivät ole kohdelleet minua hyvin. On pelaajia, jotka eivät tehneet jatkosopimusta, mutta heitä kohdeltiin normaalisti. Olen ollut joukkueen paras maalintekijä kahden kauden ajan ja antanut aina kaikkeni joukkueelleni.
Lähde: Football Italia
- Katso: Serie A:ssa nähtiin hurja triplatorjunta – Paulo Dybala ja Tammy Abraham jäivät sanattomiksi
- Kreikan pääsarjassa sattuu ja tapahtuu – ottelu peruttiin mielenkiintoisesta syystä
- Paulus Arajuuri siirtyy HIFK:hon
- Bayern-pomo Oliver Kahn pettyi Manuel Neuerin kommentteihin: ”Ei edusta Bayernin arvoja”
- Taas lisää lunta tupaan – kammottavasti vuoden aloittanut AC Milan hävisi derbyn ja tipahti jo kuudenneksi
- Huhut ammuttu alas – Mesut Özil ei lopetakaan uraansa kesken kauden: ”Pelaa ehdottomasti kauden loppuun”
- Loistava debyytti! Oliver Antman iski välittömästi maalin Eredivisiessä
- Kaan Kairinen ei montaa minuuttia tarvinnut – Huuhkaja iski Sparta Prahalle
- Loistavaa kautta pelaava Harry Kane ylsi hurjaan rajapyykkiin
- Eden Hazard loukkaantui jälleen – saldo Real Madridissa alkaa olla täysin järjetön
- Lukuisat avainpelaajat loukkaantuneina – PSG joutumassa Mestarien liigan huippuotteluun ilman supertähtiään
- Zlatan Ibrahimovic sai pettyä – tavoite jää toteutumatta
- PSG-valmentaja toivoo Lionel Messille vapautta yhdestä tehtävästä: ”Pyydän joukkuetta pelaamaan Leolle”
- Suomalaisseura siirtyy nigerialaiseen omistukseen
- Bayern-pomo Oliver Kahn pettyi Manuel Neuerin kommentteihin: ”Ei edusta Bayernin arvoja”
- Manuel Neuer haukkui Bayern-johdon – näin seura vastasi: ”Odotin häneltä erilaista käyttäytymistä”
- Paulus Arajuuri siirtyy HIFK:hon
- Loistava debyytti! Oliver Antman iski välittömästi maalin Eredivisiessä
- Lähde: Viisinkertainen Mestarien liigan voittaja Valioliigan putoajakandidaatin riveihin?
- Bayern München antoi potkut Manuel Neuerin hyvälle ystävälle – maalivahti latasi suorat sanat: ”Hulluin asia, jonka olen kokenut urallani”