Rasmus Karjalainen on loistoiskussa Ruotsissa – nyt syntyi kaksi maalia
Kuva: Juha Tamminen
Rasmus Karjalainen oli ratkaisemassa voittoa, kun Örebro kaatoi Elfsborgin maalein 3−2 Ruotsin Allsvenskanissa lauantain kierroksella.
Suomalaishyökkääjä pääsi vaihdosta kentälle 19. minuutin kohdalla ja onnistui maalinteossa heti seuraavalla minuutilla.
Karjalainen osui toistamiseen, kun peliä oli takana 83 minuuttia. Peli oli ennen Karjalaisen toista maalia tasan 2−2, joten hyökkääjä onnistui tekemään voittomaalin tärkeään paikkaan.
Karjalainen on pelannut Örebron paidassa nyt kuudessa ottelussa siirryttyään seuraan alankomaalaisesta Fortuna Sittardista. Maaleja hän on tehnyt yhteensä kolme.
Suomalaisista myös Örebron Albin Granlund ja Elfsborgin Leo Väisänen pelasivat ottelussa. Molemmat urakoivat täydet minuutit. Granlund sai varoituksen 24. minuutilla ja Karjalainen otettiin takaisin vaihtoon lisäajan toisella minuutilla.
Karjalainen ei tällä kertaa ole mukana Markku Kanervan valitsemassa Huuhkajien ryhmässä, kun Suomi kohtaa ystävyysottelussa Puolan ja Nations Leaguessa Bulgarian ja Irlannin. Väisänen ja Granlund puolestaan ovat mukana.
LUE MYÖS:
- Jussi Nuorela nimesi kahdeksan puolustajaa avauskokoonpanoonsa – ”Meillä on selkeä hyökkääjäongelma”
- Virallista: Benjamin Källmanin valmentaja sai potkut
- Neljäs peräkkäinen voitto – Jani Honkavaaran Djurgården taistelee jopa Allsvenskanin mestaruudesta
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- KuPS jäi jälleen ilman voittoa – HJK haki pisteen Kuopiosta
- Lamine Yamal nimesi Ballon d’Or -suosikkinsa
- Marcus Forss on nyt uudessa seurassa – penkillä Uzbekistanissa
- Carlo Ancelotti vahvisti: Neymarin maajoukkueura ohi
- Topi Keskinen iski ensimmäisen maalinsa Tanskan pääsarjassa
- Huuhkajista tuttu hyökkääjä löysi uuden seuran – pian vastassa Cristiano Ronaldo
- Jättisummalla Veikkausliigan jättänyt Ilari Kangasniemi debytoi Leicesterissä
- Inter nousi jaettuun sarjakärkeen Veikkausliigassa
- Hämmentävä tilanne – suurseurasta eronnut valmentaja palasikin töihin
- Melkoinen veto: 14-vuotias poika debytoi Ykkösliigassa
- Otto Ruopille ensimmäinen tehopiste Bundesliigassa